Martı kahramanmaraş sokaklarında!

Türkiye’yi mikrobolite ulaşımla tanıştıran Martı, Kahramanmaraş gibi Türkiye deki bir çok ilin dik yokuşları için özel tasarlanan Türk mühendisinin emeğiyle ortaya çıkan elektrikli scooter Anadolu-1, Kahramanmaraş sokaklarına indi.

Martı kahramanmaraş sokaklarında!

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi Büyükşehirlerde hızla büyüyen mikro mobiliti girişimi Elektrikli Scooter Martı, yeni elektrikli scooter'ı farklı şehirlere de taşırken, Türkiye'de tasarlanan Anadolu-1'i ilk kez tanıttı. Anadolu-1, İstanbul, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ın dik yokuşları düşünülerek yeniden tasarlanırken, 2020 Mart ayından itibaren kullanılmaya başlandı. Kahramanmaraş Sokaklarına inen Martı'nın yeni elektrikli scooter'ı Anadolu-1'in konum, şarj ve hız seviyelerini anlık olarak takip etme imkânı sağlayan ağa bağlı kutularının üretimini Türk mühendisler tarafından yapılıyor. Ayrıca kullanılan sensörlerle arıza yapan araçlar tespit ediliyor. Martı, yeni aracı Anadolu-1'de, süspansiyon sistemiyle hem yolculukları daha konforlu hem de daha güvenli hale getiriyor. Yerli süspansiyon sistemi kullanılan Anadolu-1, tümsek, çukur ve engebelerde, titreşimi en aza indiriyor. Anadolu-1, gece sürüşleri için, daha güçlü bir aydınlatma ve fren lambası sistemiyle görüş mesafesini arttırıyor.

HIZ 18 KM/S'DE SABİT
Elektrikli Scooter Martı Anadolu-1'de, çapı 25.4 santim olan, patlama ve yırtılma riskine karşı dayanıklı dolgu lastikler, mekanik ve elektronik fren sistemi bulunuyor. Saatte 25 kilometrelik bir hıza çıkma kapasitesine sahip olan Anadolu-1'ler, 18 kilometre hıza sabitleniyor. Şase ve motoru Türkiye şartlarına göre tasarlanan Anadolu-1, 15 dereceye kadar yokuş çıkma kabiliyeti de kazandırılmış. Şuanda Kahramanmaraş caddelerinde alıcılarının ilgisini çeken Martı büyükşehirler başta olmak üzere 81 ilin sokaklarında yerini almaya başladı.

İŞE GİDERKEN VE ÇIKIŞTA KULLANILIYOR
* Martı'nın en yoğun kullanıldığı zaman işe giderken ve iş çıkışı olduğu görülüyor. Sabah 8-10 ile akşam 17-20 arası en yoğun saatler olarak göze çarpıyor.
* Kaza riskini minimuma düşürmek için hız saatte 18 kilometreye sabitlenmiş durumda.
* Elektrikli scooter üstünde taşıdığı ağırlık ve yolun eğimine göre pil durumu değişiyor. Pil, hız ve konum bilgisine göre araçların şarj ve bakımları yapılıyor. (HABER-FOTO: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
YORUMLAR
ökkeş
ökkeş - 3 hafta Önce

ağcalı yokuşundan çıkabiliyormu

SIRADAKİ HABER

banner90

banner92

banner94