KALPTEKİ RİTİM BOZUKLUKLARI İNMEYE NEDEN OLUYOR

Günümüzün en sık görülen hastalıklarından olan inme ve kalp hastalıkları birbirini tetikliyor. Kişide kalıcı sakatlıklar ve hayati riske neden olan inmenin en önemli nedenlerinden biri de ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kalpteki ritim bozukluklarından kaynaklanan pıhtılaşma olarak gösteriliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Talip Asil, “29 Eylül Dünya İnme Günü” öncesinde kalpte görülen ritim bozukluğu kaynaklı inme ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

KALPTEKİ RİTİM BOZUKLUKLARI İNMEYE NEDEN OLUYOR

Her 5 hastadan biri kalpten gelen pıhtı ile inmegeçiriyor

İnme sıklıkla bir pıhtının beynin içindeki veya beynegelen damarları tıkamasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Hastalarda aniolarak gelişen kol veya bacaklardaki güçsüzlük, konuşma bozukluğu, dengesizlik,çift görme gibi nörolojik belirtilerle kendini göstermektedir. Önemli birtoplum sağlığı sorunu olan inmenin kalp hastalıkları ile önemli bir ilişkisibulunmaktadır. Her 5 inmeli hastadan birinde beyin damarlarını tıkayan pıhtı,kalpten gelmektedir.

 

Ritim bozukluğu kaynaklı inmenin hayati risk oranı dahayüksektir

Atryial fibrilasyon olarak adlandırılan ritim bozukluğukalpte pıhtı oluşmasının en önemli nedenidir. Ritim bozukluğu toplumda yaklaşıkyüzde 1-2 sıklıkta görülmektedir. Yaş ilerledikçe bu oranın görülme sıklığıbelirgin bir şekilde artmaktadır. İleri yaştaki kişilerde ritim bozukluğusıklığı yaklaşık yüzde 7-8’i bulmaktadır. Ritim bozukluğuna sahip her 100hastadan 5’i bir yıl içerisinde inme geçirmektedir. Atriyal fibrilasyonluhastaların geçirdiği inmeler daha şiddetli ve ölümcül olmakta ve tekrar etmeriskleri de daha yüksektir.

 

İnme geçirmiş kişide ritim bozukluğunun varlığıincelenmeli

Öncelikle atriyal fibrilasyonlu hastalarınınbelirlenmesi, inmeden korunma için oldukça önemlidir. İnme geçirmiş bir kişideritim bozukluğunun varlığı ve kalpteki etkileri mutlaka incelenmelidir. İnmegeçiren hastalarda sıklıkla basit bir kalp elektrokardiografisi (EKG) ile buritim bozukluğu saptanabilir ancak bazen bu ritim bozuklukları aralıklı olarakgörülebilmektedir. EKG’nin normal olması ritim bozukluğunun olmadığını ispatetmez. Bu nedenle inme geçirmiş hastalarda EKG normal olsa bile sıklıkla 24saatlik ve bazı şüpheli durumlarda daha uzun süreli kalp ritmi Ritim Holterdenilen cihazla takip edilmelidir.

 

Pıhtının kaynağı modern yöntemlerle tespit edilebiliyor

İnmeli hastalarda aynı zamanda mutlaka kalbin yapısaldurumu ultasonografik bir yöntem olan ekokardiyografi ile kontrol edilmelidir.Bu yöntemle kalp kapakları ve kalbin boşlukları incelenerek, kalp kapaklarıveya boşluklarında bir pıhtı doğrudan görülebildiği gibi beyne veya vücudunbaşka bir bölgesine gitmiş olan pıhtıya ait dolaylı izlergözlemlenebilmektedir. Ekokardiografi göğüs duvarı üzerinden basit bir probyardımı ile yapılabilir. Ancak inmeli hastalarda şüpheli durumlarda yemekborusu içerisinden bir prob yutturularak kalbin içindeki pıhtıları daha iyigösteren “Transözofagial Ekokardiografi” denen yöntemin uygulanmasıgerekmektedir. Bu yöntem ile kalp içindeki pıhtılar daha iyi gösterilebildiği gibikalbin yapısal durumu da daha iyi görülmektedir. Yine özellikle genç hastalardapıhtı kaynağı olabilen “Patent Foramen Ovale” denilen yapısal sorun bu yöntemlesaptanabilmektedir.

 

Tedavi kişiye özel planlanmalı

İnmeli hastalarda beyne gelen pıhtının kaynağıbelirlendikten sonra ikincil bir pıhtı oluşmasın diye koruma amaçlı kansulandırıcı ilaçlar kullanılır. Ritim bozukluğu olan hastalarda kullanılan, kansulandırıcı oral antikoagulan denilen ilaçların kullanılması kişiye özel olarakplanlanmalıdır. Mutlaka bu hastalarda yeni bir pıhtı oluşma riskibelirlenmelidir. Bu ilaçların beyinde veya vücutta bir kanama oluşturma riskide mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. İnmeli hastalarda kullanılacak kansulandırıcı ilaç belirlenirken ve takip edilen dönemde kişiye özel birdeğerlendirme yapılmalı ve ilacın beklenen faydaları ve olası yan etkilerimutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Ritim bozukluğu olan hastalarda bu kansulandırıcı ilaçların kullanılmasına engel olan bir durum varsa angiografikyöntemlerle kalp içinde yapılacak bir müdahaleyle, pıhtının oluştuğu kalpboşluğunun bir cihazla kapatılması sayesinde bu ilaçların kullanım ihtiyacıortadan kaldırılabilmektedir.

 

Her inme hastasının kendine özgü riskleri bulunuyor

İnme ile kalp hastalıkları arasında bilinen bu yakınilişki nedeni ile inmeli hastaların, konusunda uzman bir nöroloji doktoru ilebirlikte bir kardiyoloji doktoru tarafından da değerlendirilmesi gereklidir.Her inme hastasının kendine özgü riskleri ve özellikleri vardır ve yeni birinmenin engellenmesi için bir nöroloji doktoru tercihen bir inme uzmanıtarafından tedavisinin planlanması ve takip edilmesi gereklidir. (HABERMERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner166