KAHRAMANMARAŞ ATIK SU ARITMA TESİSİNDE 15 MİLYON M³ ATIK SU ARITILDI

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Kahramanmaraş İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi ile şehrin atık suları artık sır barajına arıtılarak deşarj ediliyor.

KAHRAMANMARAŞ ATIK SU ARITMA TESİSİNDE 15 MİLYON M³ ATIK SU ARITILDI

KahramanmaraşBüyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un girişimleriyle hayatageçirilen Ceyhan Havzasının korunması için büyük önem arz eden Kahramanmaraşİleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi ile sürdürülebilir bir çevreoluşturuluyor. 2015 yılında inşaat çalışmalarına başlanılan tesis 2018 yılıhaziran ayında resmi olarak hizmete açılmıştı. Atık su kabulünün yapıldığıKasım 2017’den bu yana tesiste 15 Milyon m³ atık su ulusal ve uluslar arasıdeşarj limitlerine uygun bir şekilde arıtılıp Sır Barajına deşarj edildi. Arıtılansular, tesis bünyesindeki laboratuarlarda gerekli analizler yapılarak hem KASKİhem de Çevre Şehircilik Bakanlığınca takip ediliyor.

KASKİKanalizasyon ve Atık Su Arıtma Dairesi Başkanı M.Akif Akgürbüz yaptığıkonuşmada atık su arıtma tesisi ile ilgili şu bilgilere yer verdi: ‘’Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un 2014 yılındaKASKİ kurulduğunda bize önemli talimatları vardı. Sürdürülebilir bir çevre içinözellikle Ceyhan Havzasının korunması için büyük önem arz eden KahramanmaraşMerkezin atık sularının ulusal ve uluslar arası deşarj limitlerine uygun birşekilde arıtılarak sır barajına deşarj edilmesi ve Ceyhan Havzasının korunmasınoktasında önemli talimatları oldu. Biz Büyükşehir Belediye Başkanımızın butalimatları doğrultusunca 2015 yılında başladığımız atık su arıtma tesisimizi geçtiğimizgünlerde Başbakanımızın da katılımıyla yapılan açılış neticesinde devreye almışbulunmaktayız.


Atıksu kabulünü yaptığımız Kasım 2017 tarihinden bugüne geçen süre zarfında tesisimizde15 milyon m³ gibi büyük oranda atık su arıtımını gerçekleştirmiş durumdayız. 15milyon m³ rakamına dikkat çekmek için söylüyorum. İçme suyu temin ettiğimizAyvalı Barajının 75 milyon m³’lük havzasının beşte biri oranında bir atık suyuarıtarak Sır Barajına deşarj etmiş durumdayız.


Tesisimizdearıtılan atık sular ileri biyolojik arıtmaya tabi tutulmuş olup bu çerçevedetesisimizde çeşitli ünitelerde biyolojik arıtmanın gerçekleşmesine yöneliksürekli numuneler alınarak analizler yapılmakta ve bu analizler de yinetesisimizde kurulu bulunan laboratuarlarda deneyler yapılarak sonuçları günlüktakip edilmektedir. Aynı zamanda çıkış yapısı üzerinde kurulu bulunan uzaktanizleme sistemi aracılığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 7 gün 24saat çıkış suyumuz takip edilmektedir.


Tesisimizinbir diğer önemli özelliği ise enerji ihtiyacının kendi içerisinde karşılanacakolmasıdır. Tesisimizde kurulu bulunan ünitelerde enerji ihtiyacının %60’lıkkısmının karşılanması için yaklaşık 1.6 MWh’lık kurulu bir enerji santralimizbulunmaktadır. Tesisten aldığımız çamurun gazını elde etmekteyiz.


Eldeettiğimiz gazın içerisindeki hidrojen sülfürü de giderdikten sonra enerjiyeçevirmekte ve tesisin enerji ihtiyacının %60’lık kısmını da buradakarşılamaktayız’’dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner166