İşçiler İkiye Bölündü!

Maaş krizi sürüyor

İşçiler İkiye Bölündü!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinde işçilerin maaşlarına getirilecek zamlarla ilgili olarak HAK-İş sendikasının araya girmesiyle anlaşma sağlandı ancak bu anlaşma işçileri de kendi aralarında ikiye böldü.

"SANDIKTAN GREV KARARI"

İlk dönem Büyükşehir Belediyesinin zamlara yanaşmaması sonrasında, HAK-İş sendikasında grev yapılması için sandığa gidildi. 1703 kişinin oy kullandığı sandıktan, 1528 işçinin evet oyu kullanmasıyla grev kararı alındı. 165 kişi hayır, 10 kişinin de oyu geçersiz çıktı. İşçiler devam eden süre de bir karar çıkmaması durumunda greve gideceklerini açıkladılar. Bir aylık süre içerisinde yapılan görüşmeler sonucunda HAK-İş belediye ile bir sözleşme imzaladı.

"SENDİKADANDA İSTİFA ETTİLER"

İmzalanan sözleşmenin ardından sendika grev kararıran vazgeçti. Sözleşmede işçiler vasıflarına göre gruplara ayrılarak maaşlarına yapılacak zam oranları belirlendi. Ayrıca sendika üyelerine verilen sosyal haklarda da belirli oranlarda zamlar yapıldı. Ancak bazı işçiler belediyeden sonra sendikaya'da tepki gösterdi. Yapılan zamları yetersiz gören işçiler sendikadan da istifa etti. İlerleyen süreçte ise neler olacağı merak ediliyor.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92

banner79

banner136

banner94