banner142

Herkes Merak Ediyordu İşte yanıtı!

Kahramanmaraş'ta bir kişi WhatsApp'ın getirdiği veri paylaşımı sözleşmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirterek, Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulundu.

Herkes Merak Ediyordu İşte yanıtı!

*WhatsApp'tan şikayetçi oldu!

*Özel verilerimiz ne olacak?

*Dedikodular doğru mu?

*Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin açıkladı!

Milyonlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp'ın geçtiğimiz günlerde getirdiği veri paylaşımı sözleşmesiyle ilgili olarak, bunun kullanıcılara dayatılmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirten Nesih Tanrıverdi, Onikişubat İlçe Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulundu.

Tanrıverdi, dilekçesinde tüketiciye yönelik yapılan bu uygulamanın durdurulmasını talep etti.

Tüketicinin başvurusunun alınması sonrasında açıklamalarda bulunan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, WhatsApp'ın bu sözleşmeyi mevcut kullanıcılara değil, ileriye dönük olarak belirlenecek  bir tarihten sonra kayıt olanlar için uygulanabileceğini söyledi.

Bu tür sosyal medya ağlarının, kitlesinin artmasıyla birlikte ticari menfaat için böyle bir şart sunduklarını ancak hukuka aykırı olduğunu belirten Şahin,  "Tüketicimizin buradaki başvurusunda ise güzel bir dikkat çekme var. Ancak tüketici burada haklı dahi bulunsa, bu hizmeti sunan şirketin merkezi yada bir temsilciliği Türkiye'de olmadığı için maalesef hüküm geçerli olmayacak." dedi. 

"Başvuru sonucunu bekliyoruz"

Şahin, Türkiye'nin bir süredir bu uygulamalara temsilci bulundurmaları için baskı da yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu tür sosyal medya platformlarına temsilci bulundurmaları için baskı yapması son derece güzel bir husus. En azından her hangi bir durumda, bizim burada karşımızda bir muhatabımız olacak. Rekabet kurulunun da 11 Ocak sabahı itibariyle reesen bir soruşturma başlatması ve veri paylaşımını durdurması da güzel bir gelişme. Tüketicimiz başvurusu kabul edilecek ancak kararı hep birlikte bekleyeceğiz."

- "Özel verileri kullanmaları söz konusu olamaz"

Vatandaşların özel verilerinin kullanılması gibi bir durumun da söz konusu olmadığını aktaran Şahin, "Biz buna imza atmış olursak bile söylendiği gibi sesinizi, görüntülerinizi kullanma gibi bir durum kesinlikle Dünya'nın hiçbir yerinde söz konusu olamaz. Bu hiç bir hukuka sığmaz ve bunu yapmaları mümkün değil. Sadece Tüketicilerin alışkanlıklarını görüp, ona göre reklam yapmak amacı barındırıyor." ifadelerini kullandı. 

Şahin, uygulamanın getirdiği sözleşmenin ticari menfaat ve reklam gelirlerine dayanan bir durum olduğunu, bu yüzden vatandaşların tedirgin olmamalarını gerektiğini sözlerine ekledi.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner166