banner142

FCA ve PSA'dan 52 milyar dolarlık birleşme! Yeni otomobil devi Stellantis

Dünya otomotiv endüstrindeki en önemli birleşmelerden biri olarak kabul edilen Peugeot ile Fiat Chrysler şirket evliliği resmileşti. Stellantis adını alan yeni firma, dünyanın en büyük dördüncü otomotiv şirketi olacak. FCA, Türkiye’de Fiat, Chrysler, Jeep, Maserati, Ferrari ve Alfa Romeo gibi markalarla temsil edilirken, PSA Grubu ise Peugeot, Citroen, DS ve Opel markalarıyla faaliyet gösteriyor.

FCA ve PSA'dan 52 milyar dolarlık birleşme! Yeni otomobil devi Stellantis

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile PSA Grubu'nun birleşmesinin tamamlandığı bildirildi. Yapılan ortak açıklamaya göre, yeni şirket Stellantis’in kuruluşuna giden yolu açacak birleşme bugün yürürlüğe girdi. 

Açıklamaya göre, daha önce duyurulduğu gibi, Stellantis'in hisse senetleri 18 Ocak Pazartesi günü Paris'te Euronext ve Milano'da Mercato Telematico Azionario borsalarında; 19 Ocak Salı günü de New York Borsasında, STLA koduyla işlem görmeye başlayacak. 

Stellantis adını alan yeni firma, dünyanın en büyük dördüncü otomotiv şirketi olacak. Öte yandan tahminlere göre, yeni şirket Stellantis’in yıllık 8,7 milyon araç üretimi ve yaklaşık 170 milyar avroluk ciro ile dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisi olacağı hesaplanıyor.

Fiat Chrysler Automobiles (FCA)  PSA GroupFiat Chrysler Automobiles (FCA) PSA Group

FCA, Türkiye’de Fiat, Chrysler, Jeep, Maserati, Ferrari ve Alfa Romeo gibi markalarla temsil edilirken, PSA Grubu ise Peugeot, Citroen, DS ve Opel markalarıyla faaliyet gösteriyor.

Stellantis, Volkswagen ve Toyota gibi dünyanın önde gelen otomobil devlerine de rakip oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER