Emekliler Geçim Sıkıntısı Çekiyor

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Kahramanmaraş Şube Başkanı Mehmet Nalbantaşı, emeklilerin geçim sıkıntısı çektiğini belirterek, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini söyledi.

Emekliler Geçim Sıkıntısı Çekiyor

Emekliler için geçinmek zor. Kira, gıda, faturalar derken giderlerini karşılamakta zorlanan emekliler, emekli maaş ile geçinmenin zor olduğunu söylüyor. Tek bir maaşla ev geçindirmenin Türkiye şartlarında imkansız olduğunu söyleyen emekliler, açlık sınırının altında maaş aldıklarını ifade etti. Geçmişteki yaşantılarıyla şimdi ki yaşamlarını kıyaslayan emekliler, nefes almalarını sağlayacak oranda zam bekliyor.

Aralık 2002'de en düşük işçi emeklisi aylığı 257 lirayken, aynı dönemde asgari ücretin 184 lira seviyesinde olduğunu hatırlatan TÜED Kahramanmaraş Şube Başkanı Mehmet Nalbantaşı, en düşük emekli aylığının bugün devlet katkısıyla bin 500 lira, asgari ücretin ise 2 bin 825 lira düzeyinde olduğunu kaydetti. Emeklinin borçlu yaşadığını anlatan Nalbantbaşı, “2002'nin aralık ayında 184 lira olan asgari ücret aradan geçen sürede yüzde bin 433 artarken, 257 lira olan en düşük işçi emeklisi aylığı yüzde 483 artış gösterdi. 2002 yılında asgari ücret en düşük işçi emeklisi aylığının yüzde 72'sine denk gelirken, bugün emekli aylığı asgari ücretin yüzde 53'üne denk geliyor. Yaklaşık 20 yılda taban emekli aylığı ile asgari ücret arasındaki makas emeklinin lehineyken, tersine döndü. Emeklilerin bu maaşlarla yaşaması mucize. Kendi kendimizi kandırıyoruz. Havanda su dövüyoruz. Bugün asgari ücretin 3 bin 500 civarlarında olması lazım ki o zaman vatandaş yürüyebilsin, rahatlasın. Açlık sınırının bile 5 bin civarında olduğunu söylüyor rakamlar. Böyle bir Türkiye'de bu maaşlarla geçinmek herhalde hayaldir” diye konuştu.

“EMEKLİ AYLIĞIYLA YAŞAM MÜCADELESİ VERMEK ÇOK ZOR”

TÜED Kahramanmaraş Şube Başkanı Mehmet Nalbantbaşı, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Asgari ücret ile en düşük emekli aylığı arasındaki adaletsizlik ortadan kaldırılmalı ve büyük haksızlıklara neden olan aylık bağlama yöntemi değiştirilerek hakkaniyet ölçülerinde bir standart sağlanmalı. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve yetkililere sesleniyoruz; bin 500 lira emekli aylığıyla yaşam mücadelesi vermek çok zor. En düşük emekli aylığı asgari ücret kadar olmalı. Zorlu kış şartlarında emeklilerimizin ayakta kalabilmesi için seyyanen zamlar yapılmalı” dedi. (HABER: YAŞAR ERİKLİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER