“Dünyaya Açılacağız”

Edebiyatın başkentinde YEE ile protokol imzalandı

“Dünyaya Açılacağız”

Edebiyatın başkenti Kahramanmaraş ile Yunus Emre Enstitüsü (YEE) arasında iş birliği protokolü imzalandı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, protokol ile birlikte Kahramanmaraş’ın Dünya’ya açılacağını anlattı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, çeşitli temaslarda bulunmak üzere kente gelen beraberindeki heyet, Vali Ömer Faruk Coşkun'u ziyaret etti. Çam, daha sonra Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile Belediye arasında gerçekleşen "Uluslararası Kültürel İşbirliği Protokolü"nün imza törenine katıldı. Çam, gazetecilere yaptığı açıklamada, imzalanan protokolün Kahramanmaraş’ın dünyaya açılmasına önemli katkı sunacağını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sonrasında Başbakanlığa bağlı pek çok önemli kurumu bünyesine aldığını belirten Çam, "Türkiye’nin markalarının çoğaltılmasında, kültürümüz, sanatımız ve turizm potansiyeli, gastronomi dahil olmak üzere her değerimizin aktarılmasında bu güzide kurumlarımızın yerel makamlarla yapacağı iş birliklerinin artırılmasıyla çok daha farklı bir açılım imkanı doğmaktadır.” Dedi.

Çam, imzalanan protokol kapsamında kasım ayında gerçekleştirilecek etkinliklerle şehrin Türkiye ve dünyada anlaşılması ve bilinmesi noktasındaki çabalara Bakanlık olarak katkı vereceklerini sözlerine ekledi.

YEE Başkanı Şeref Ateş de protokolün kente önemli katkılar sağlayacağını belirterek hayırlı olmasını diledi.

- "Uluslararası Öğrencileri ile Buluşma Programı" etkinliği

Bakan Yardımcısı Çam ve beraberindekiler, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi’nde gerçekleştirilen "Uluslararası Öğrencileri ile Buluşma Programı"na da katıldı.

YTB Başkanı Abdullah Eren, yaptığı konuşmada, uluslararası öğrencileri buluşturmak istediklerini belirterek şöyle konuştu:

"Aslında şu anda ülkemizde 15 bin 600 öğrenci eğitim görmekte. Bu öğrenciler ülkemize dünyanın 170 ülkesinden gelmekte. Lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde, farklı alanlarda, sınavlar ve mülakatlar sonucunda alanlarının en iyisi olan arkadaşlarımızı Türkiye’ye getirme gayreti içerisindeyiz."

Eren, "Uluslararası Öğrenci Akademisi" çalışmasıyla öğrencilerin Türkiye’nin tarihi ve kültürünü de tanımalarına katkı sağladıklarını ifade etti.

Programlara Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Vekili Serkan Kayalar da katıldı.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner180

banner174