Dulkadiroğlu İlçesinde Otizm Günü Kutlandı

Tüm dünyada olduğu gibi “Dünya Otizm Farkındalık Günü”, Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi Anakucağı Özel Eğitim Anaokulunda kutlandı.

Dulkadiroğlu İlçesinde Otizm Günü Kutlandı

Burada düzenlenen programa İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Harun Kurt, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Hacı Yaşık, RAM Müdürü Ahmet Bülbül, Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürü Ömer Gökmen İnal, Okulların kıymetli idarecileri okul yönetici ve öğretmenleri katıldı.

Günümüzde rastlanan en yaygın nörolojik bozukluğu ve bir ruh hastalığı olmamakla beraber belirtileri ruh hastalıklarını çağrıştırabilinen Otizm, Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla 2 Nisan tarihi “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir.  Bu kapsamda, Dulkadiroğlu Anakucağı Özel Eğitim Anaokulunda düzenlenen programda günün anlam ve önemine binaen konuşmalar yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü ile ilgili en önemli noktanın, bu çocuklarımızın farklılıklarını anlamamız ve toplumsal yapı içerisinde bu şekilde geliştirilen bir bakış açısı ile onlara hayatın her alanında imkân tanımamız olduğunu vurguladı. Bu durumun bir eksiklik ya da bir hastalık olmadığı aksine, dünyanın bu şekilde hayatına devam eden birçok bireyle birlikte farklılık kazandığını aktardı. Hayata zenginlik katan öğrencilerimiz için hazırlanan bu anlamlı organizasyon için tüm paydaşlara teşekkürlerini sundu.

Özel Eğitim Öğretmeni Cemil Parlak’ta 2 Nisan Günü’nü nasıl anlamamız gerektiğini, Otizmli bireylerin farklı dünyalarını ve bu durumla ilgili farkındalık oluşturmanın önemine değindi. Otizmli bireylerin dünyayı anlama, yorumlama ve keşfetme serüvenlerinde yanlarında olmak istiyorsak, dünyaya onların penceresinden de bakmamız gerektiğini ve onlarla sosyal iletişimi güçlendirdikçe bu bireylerin toplumsal alanda çok daha başarılı olabileceklerine temas etti.

Minik öğrencilerin kocaman dünyalarına misafir olmak adına onlarla yapılan el boyamaları, fidan dikimi ve hediyeler, etkinliğin daha da renkli ve keyifli olmasına vesile oldu. Öğrencilerimizin kendileri için yapılan çalışmalarda mutlulukları gözlerinden okundu.

2 Nisan Otizm Farkındalık günü münasebeti ile düzenlenen etkinlikten geriye herkesin yüzünde oluşan tebessüm, geleceğe duyulan güven ve bu farkındalık nedeni ile oluşan samimi bir etkinlik ortamı kaldı. Bu ve benzeri çalışmalarda bizlerin daima yanında olan ve içerisinde Özel Eğitim kavramı olan tüm konulara farklı bir hassasiyet gösteren İl Milli Eğitim Müdürümüz Cemal Yılmaz ve Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Harun Kurt’a, toplumsal farkındalığı temsil eden Orman İşletme Müdürü Ömer Gökmen İnal beyefendiye teşekkürlerimizi sunuyor, okullarımızın idarecileri ve çalışmaya ev sahipliği yapan Anakucağı Özel Eğitim Anaokulu’na iyi ki varsınız diyoruz.

Otizmli öğrencilere müzik-eğlence etkinliğinin yanı sıra günün anısına okul bahçesine fidan dikimi gerçekleştirildi. (HABER: MELİHA KÜÇÜKÖNDER)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90