Başkan Mahçiçek, Müjde’yi Verdi!

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye’nin en büyük 2. organizasyonuna ev sahipliği yaparak, 2023 yılında Kahramanmaraş EXPO ile bir dünya kenti haline gelecek hayal proje 23 Nisan 2023’te hayata geçecek.

Başkan Mahçiçek, Müjde’yi Verdi!

Doğası, tarihi, sanayisi, doğal kaynakları ve mutfağı ile önemli özelliklere sahip kent merkezine milyonlarca turist akın edecek olan Kahramanmaraş hak ettiği değere EXPO 2023 Onikişubat ile kavuşacağı proje’nin açılışı hakkında bilgi veren Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “EXPO 2023 Kahramanmaraş’ın açılacağı tarihle aynı gün olan 23 Nisan’da, 2023 yılında şenlikleri şehrimizde yapmak için tüm hazırlıklarımız ve müracaatlarımız devam ediyor. 2023 yılında Kahramanmaraşlı çocuklarımız dünya çocuklarını misafir edecekler, dostluklar kuracaklar. Rotamız EXPO 2023 diyerek çıktığımız yolda şehrimize katkısı olacak her türlü hizmeti yapmaya gayret ediyoruz” dedi.

“HAYAL PROJE KAHRAMAMARAŞ’A ÇAĞ ATLATACAK”

Projenin üzerinde etüt çalışmaları devam ettiğini ve btirmeyi sabırsızlıkla beklediklerini ifade eden Başkan Okumuş, “Şehrimize yeni bir marka oluşturacak, deyim yerindeyse çağ atlatacak bir proje. Bu memleketin her şeyi var. Tek eksiğimiz tanıtım. Biz her ay beş uluslararası konferans, beş ayrı program düzenlesek EXPO 2023’ün sağlayacağı tanıtım ve reklamı sağlaması mümkün değildir.Dünyada uluslararası organizasyonlardan olimpiyatlar ve dünya şampiyonaları 4 senede bir defa, bir ay yapılıyorken EXPO’lar 6,5 ay sürmektedir. Bu süre zarfında şehrimize yurt içi ve yurt dışından gelen misafirler, ekonomiye katacağı değer, istihdamdaki artış gibi sağlayacağı katkılar düşünülürse organizasyonun ne denli büyük olduğu anlaşılır. Çin’den Almanya’ya kadar birçok ülkeyi EXPO için ziyaret ettik. Oradan edindiğimiz bilgilerle daha iyi nasıl yaparızı araştırdık ve sadece 6,5 ay süre kullanılacak bir alan inşa etmek istemedik. Öyle bir proje yapalım ki, senenin her günü ve onlarca yıl kullanılabilsin. Projemizin içini; dünyada ilk ve tek iki konsept bir arada Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi, ziyarete gelenlerin daha kolay ziyaret edeceği bir müze, öğrenciler için bir kütüphane, düğün salonları, nikah sarayları, su sporlarının yapılabileceği 70 bin m² büyüklüğünde kristal lagün, 284 hobi evi ile şehrin gürültüsünden uzakta mikro tarım ve doğa ile iç içe bir yaşam alanı, aquapark-lunapark, havuzun iki tarafına kafe ve açık alışveriş merkezi gibi birbirinden bağımsız birçok konseptle donattık. Burayı senenin 365 günü kullanılacak bir yaşam haline getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

(HABER: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner126

banner131

banner134

banner132

banner90

banner130

banner133