Basın dijitalleşmeye hazırlanmalı!

Kahramanmaraş'ta gazetecilere yönelik düzenlenen 'Yeni Medyada Reklamcılığın Geliştirilmesi' seminerine katılan Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran, gazeteciliğin artık dijital ortamdan yapılacağını ve yerel basının buna hazırlanması gerektiğini söyledi. 

Basın dijitalleşmeye hazırlanmalı!

Basın İlan Kurumu (BİK) ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ortaklığında, Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda, yerel gazete ve televizyonun reklam departmanında çalışan personellere Uzman danışman Cihat Zafer Demirel, tarafından eğitim verildi.

‘’GAZETECİLİK ALAN DEĞİŞTİRİYOR’’

Dijitalleşmeyle birlikte insanların artık daha çok gazete okumaya başladığını belirten BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, ‘’İnsanlar daha kolay ulaşabiliyor. Önceden bir kağıt materyale ulaşmak için satın almaları gerekebiliyordu ama bugün telefondan bile gazete okuyabiliyorlar. Dolayısıyla tirajların düşmesi demek gazetelerin az okunduğu anlamına gelmiyor. Aslında aksine çok daha fazla okunuyor ama sektör alan değiştiriyor” ifadelerini kullandı.

Dünyanın dijitale evrildiği bir dönemde gazeteciliğinde mecburen dijitale kaydığını belirten Duran, ‘’Bizde Basın İlan Kurumu olarak bunu görüyoruz. Bu şelalenin uğultusunu duyuyoruz ve bu nehir şelaleye doğru gidiyor. Gitmeden, şelaleye ulaşmadan önce eğitim çalışmalarıyla birlikte özellikle yerel gazeteleri dijital dönüşüme hazırlamak için eğitim çalışmaları yapıyoruz’’ dedi. Pandemi sürecinde elden ele dolaştığı için tirajlarında düştüğünü sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER