Artan Vaka Sayıları Korkutuyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Ekim’de Kahramanmaraş ile beraber Çorum,Giresun, Ordu, Ardahan, Kastamonu, Samsun, Tokat, Amasya, ve Karabük'ün vaka sayısında en çok artış görülen 10 il olduğunu açıklamasının ardından Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi olarak şehirdeki vaka artışlarını araştırdık.

Artan Vaka Sayıları Korkutuyor

Yükselişe geçen 10 ilin birçoğunda önlemler artırılmış durumda. Vaka sayılarının 351.05´den 436.31´e yükseldiği Çorum’da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları iptal edilirken, sadece Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinde günlük vaka sayısının 600’ü aştığı Kahramanmaraş’ta ise tedbirlerin artırılması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta 800’ü aşan il genelinde günlük vaka sayısı bu hafta başından itibaren 700 küsür bandında seyrediyor. Okulların açılması ile beraber günlük vaka sayılarında 100 ile 200 arası bir artış gözlemleniyor. Görüşlerini aldığımız yetkililer okulların % 20 ila 25 arası bir etkisi olduğunu belirtiyor. Şehirde vaka sayılarında düşüş gözlenen ilçeler ise Afşin ve Elbistan. Kuzey ilçelerinde son bir aylık raporda 80 ila 100 arasında düşüş gözleniyor.

Vaka Artışı Cumhuriyet Kutlamalarını İptal Ettirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 2-8 Ekim tarihlerinde Çorum'un yanı sıra Giresun, Ordu, Ardahan, Kastamonu, Samsun, Tokat, Amasya, Kahramanmaraş ve Karabük'ün vaka sayısında en çok artış görülen 10 il olduğunu açıklamasının ardından Çorum Valisi Mustafa Çiftçi de kentteki günlük vaka sayılarının 217'den 436'ya yükseldiğini bildirmişti.

Çorum Belediyesi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, vaka sayılarındaki artış hızını dikkate alarak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında yapmayı planladıkları halk konserini ertelediklerini duyurdu.

Açıklamada, "Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde yapmayı planladığımız Göksel Doğançay konseri Kovid-19 vakalarının artması nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir." ifadelerine yer verildi.

Çorumda günlük vaka sayıları 400’ü aşmış durumda. Kahramanmaraş’ta ise sadece merkez ilçelerde günlük vaka sayısı hafta başından itibaren 700’ü aşıyor. HABER: GÖKHAN DÖKÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2021, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER