Arsan Kavşağında Trafik Çilesi

2017 yılında ihalesi yapılan ama Türkiye’nin yaşadığı mali sıkıntılardan dolayı kemer sıkma politikasından nasibi alarak ertelenen Arsan Kavşağı Alt Geçit Projesinde çalışmalar çok yavaş ilerliyor.

Arsan Kavşağında Trafik Çilesi

Bugünlerde kamuoyunun dilinden ve gündeminden düşmeyen yegâne yatırım, bir türlü bitirilemeyen, zaman zaman duraklayan çalışmalar yüzünden kamuoyunun tepkisini üzerine çeken Arsan Kavşağı çile yolu oldu. Kahramanmaraş’ın isimsiz Organize Sanayi Bölgesi olarak görülen Gaziantep yolu üzeri Karacasu bölgesinde yüzlerce Fabrika faaliyet gösteriyor. Hem fabrika çalışanları hem de çevre yolu olması hasebiyle çok yoğun kullanılan yol çalışmalar sebebiyle cep yol kullanılıyor. Asfalt dökülmeyen tali yol hem bozuk hem de kalitesiz olduğu için ulaşımın daha da yavaş işlemesine sebep oluyor. 31 Mart 2021 de bitmesi beklenen Arsan Kavşağı çalışmalarında henüz % 50’lik bitiş bile gerçekleşmedi.

Son Günlerde gündemden düşmeyen Arsan Kavşağı hakkında siyasilerde açıklamalarda bulundu. Açıklamalar şu başlıklar halinde gerçekleşti;

“ARSAN KAVŞAĞINDAKİ GECİKMEDEN BİZDE RAHATSIZIZ”

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Fırat Görgel, yaptığı açıklamada Arsan kavşağında yaşanan gecikmeden ve oluşan mağduriyetten dolayı vatandaşlardan özür dileyerek; Bayram sonrası çalışmaların hızla tamamlanacağını söyledi.

Başkan Fırat Görgel, “Arsan kavşağı… Normalde insanlar burada yapılan hizmeti beğeniyorlar. İşler yolunda gitse kimse itiraz etmeyecek. Hal kavşağında bir sorun yaşamıştık. İyi bir yatırım var ama yürümeyen bir inşaat var. Söylentiler doğrultusunda müteahhittin ödenek alamadığından dolayı durduğu söyleniyor. Bu tür projelere çıkılırken projenin bütçesi hazırlanıyor mu? Oradaki son durum nedir? Arsan Kavşağı karayollarının bir projesi. Öncelikle ben burada yaşanan her türlü sıkıntıdan dolayı vatandaşlarımızdan özür dilerim. İhale olarak süresi var ancak çalışmaların yavaş ilerlemesinden duyulan rahatsızlık benim de duyduğum bir rahatsızlık. Bunu da çeşitli defalarca da dile getirdim ve dile getirmeye de devam ediyorum. Ama şunun garantisini verebilirim vatandaşlarımıza; bu işi bayramdan sonraki süreçte çözüyoruz. Burada evet müteahhitten kaynaklı, ödenekten kaynaklı sıkıntılarımız oluştu. Çünkü biz karayollarının çalışma sistemini bilemeyiz. Hangisi önce ödüyor, ora mı burayı suçluyor bura mı orayı suçluyor bilemeyiz. Kendi çalışma sistemleriyle alakalı bir şey. Ancak buranın onun parasını alamamış olması, ödememiş olması hiçbir mazeret olarak sayılmaz. Burası çok hızlı bir biçimde çalışacak” dedi.

“VATANDAŞA ÇİLE KAVŞAĞI HALİNE GELMEKTEDİR”

Deva Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Uzm. Dr. İrfan Karatutlu, yapımı devam eden Arsan Kavşağı’na ilişkin, “Mersin’de kavşak ihalesi Kahramanmaraş ile aynı anda başladı. Mersin’deki kavşak bitti ama bizde bitmedi. Nasıl oluyor da Mersin’deki proje tamamlanmışken Kahramanmaraş’taki proje bir türlü bitirilemiyor. Ödenek Mersin’e var da Kahramanmaraş’a neden yok?” dedi.

Ayrıca Gaziantep Üniversite kavşağı projesi Kahramanmaraş Arsan kavşağından 2 ay sonra başlamasına rağmen tamamlanmıştır ama Kahramanmaraş projeleri her nedendense aylar yıllar sürmektedir diyen Karatutlu; “Vatandaşa çile kavşağı haline gelmektedir. Tabii ki bunun nedenlerini de araştırdık ve şu sonuca ulaştık: Kahramanmaraş’ta yapılan projenin müteahhit firması bundan önce yapılan Ksü Avşar Kavşağı, Ağabeyli Kavşağı, Ağcalı Kavşağı, Piazza Kavşağı ve Hal Kavşağını yapan müteahhit ile aynı firma olduğunu söylemek istiyoruz. Çok fazla da geçmişi karıştırmadan Kahramanmaraşlıların daha önceki projelerde de aynı sıkıntıları yaşadığını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Müteahhittin iyi yâda kötü olması tabi ki tartışılabilir. Fakat işi alan müteahhittin sorumluluğu işi veren kuruma aittir. Güçsüz ve yetersiz olduğunu bildiğin bir müteahhitte işi verdiysen ödenek ve düzenli hakkediş ile onu desteklemek ve projeyi tamamlamak ilgili kurumun sorumluluğudur. Bunları neden anlatıyoruz? Çünkü biliyoruz ki biz kime hesap sormak istesek o diğerini suçlayacak. Ama biz suçlu aramıyoruz, çözüm arıyoruz” dedi.

“ARSAN KAVŞAĞI, BİR UTANÇ KAVŞAĞIDIR”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili ‘atom karınca’ Ali Öztunç, yılan hikâyesine dönen, vatandaşlara, sürücülere işkence çektiren, adeta hayatı zehir eden Arsan Kavşağı ile ilgili olarak; “Çok değerli hemşerilerim, aylardır Kahramanmaraş merkezde bir beceriksizlik yaşanıyor. Arsan kavşağı aylardır inşa halinde. Çok önce biteceği açıklanan bu kavşak nedeniyle merkezde hemşerilerim İstanbul trafiği gibi bir trafik ile karşılaşıyor. Vatandaşlarımız her gün bu beceriksizliğe ve eziyete isyan ediyor. Bir yetkili artık çıkıp açıklasın bu kavşak ne zaman bitecek?” dedi ve uzayan çalışmaları utanç belgesine benzetti. (HABER: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
YORUMLAR
no name
no name - 1 ay Önce

Allah'ı seven bu şehre bir daha alt geçit yapmasın.

SIRADAKİ HABER