Afşin’de Çiftçilere Ceviz Fidanı Dağıtıldı

Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından çiftçilere Ceviz fidanı dağıtıldı.

Afşin’de Çiftçilere Ceviz Fidanı Dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya alınan “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında finanse edilen ve Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce İlimiz genelinde hayata geçirilen “Kahramanmaraş İli Ceviz Üretimini Artırma ve Geliştirme Projesi” Afşin İlçemizde de faaliyete geçti.

Önce ki gün İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen Ceviz Fidanı dağıtımına çiftçilerin ilgisi yoğun olurken çiftçilere Maraş-18 tozlayıcısı Sütyemez, Chandler tozlayıcısı  frenqette Fernor tozlayıcı türü ise frenquet fidanları dağıtıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Kayapınar, Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün birlikte koordine ettiği projemizin ana hedeflerinden birisi atıl durumdaki tarım arazilerinin üretime kazandırılmasıdır. Çiftçilerimizin birim alandan yüksek gelir elde edebileceği katma değeri yüksek tarım ürünlerini üretme ve pazarlama kapasitelerini artırmayı hedefleyen projemiz ile yakın gelecekte, küçük alanlardan ceviz gibi ekonomik değeri yüksek ürünler elde edilebilecektir. Yerelde Afşin çiftçimiz kazanırken, ulusal anlamda ise ülkemiz ekonomisine katkı sağlanmış olacaktır dedi.

Belirtilen amaçlar doğrultusunda yola çıkılan ve şu anda uygulama safhasında olan projemiz kapsamında Afşin İlçemiz çiftçilerine %45’i devletten %55’i ise çiftçi katkılı 2 bin 500 adet tüplü ve sertifikalı olmak üzere Maraş-18, Fernor ve Chandler ceviz fidanının 1/10 oranda tozlayıcı türü ile çiftçilerimize dağıtımı tamamlanmış ve İlçemiz topraklarına kavuşturulmuştur. Ayrıca açık kök ceviz fidanı talepleri bulunan çiftçilerimize ise ilkbahar döneminde fidanları teslim edilmek üzere sözleşmeler düzenlenmiştir diyen Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Kayapınar, Projeye yoğun ilgi gösteren çiftçilerimizin talepleri halen devam etmekte olup, bu talepler doğrultusunda ek tedarik imkanları İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüğümüz sorumlu teknik personelince değerlendirilmektedir dedi. (HABER: YAVUZ NALBANTBAŞI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER