15 Yaş Altına Kullanmak Yasak!

Kahramanmaraş Caddelerinde ve Trafikte kullanımı yaygınlaşan elektrikli scooter’lar AK Parti’nin Meclis Başkanlığı’na sunduğu yeni yasa teklifine göre 15 yaş altında olanların kullanması yasaklandı. 

15 Yaş Altına Kullanmak Yasak!

AK Parti’nin Meclis Başkanlığı’na sunduğu yeni yasa teklifine göre, Trafikte kullanımı yaygınlaşan elektrikli scooter’lar yasaya girdi. E-scooter’ların sürücüsü olabilmek için 15 yaşını doldurmuş olmak gerek. Düzenlemeyle ilçe belediyelerinin otopark gelirlerini, büyükşehir belediyesine aktarması uygulamasına son veriliyor.

AK Parti, Türkiye Çevre Ajansı’nın Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni Meclis Başkanlığı’na sundu. Teklifte yer alan düzenlemeler de Kahramanmaraş başta olmak üzere Büyükşehirlerin sokaklarında sıklıkla görülen E-scooter’ların kullanımı için yaş sınırı geldi ve bunun yanı sıra 16.66 kuruş işgaliye harcı eklendi. Bisiklet yollarını ve şeritlerini kullanabilecek e-scooter’ların sürücüsü olabilmek için 15 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. E-scooterler, otoyol, şehirlerarası karayolları ve azami hız sınırı saatte 50 kilometrenin üzerinde olan karayollarında kullanılamayacak; bunlarla sırtta taşınabilen kişisel eşya harici yük ve yolcu taşınması yasak olacak. Büyükşehir belediyeleri, bisiklet ve e-scooterlerin yol, şerit, park ve şarj istasyonlarını yapmakla görevlendirilecek. Belediyeler tarafından bir e-skuterden günlük 16.66 kuruş işgal harcı alınacak. Büyükşehir belediyelerinin ulaşım ana planlarında bisikletli ulaşıma yer vermesi zorunlu hale gelecek.

(HABER: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90

banner92

banner94