12 Eylül “Millet İradesinin Katledilmesidir”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "12 Eylül belli bir yaş grubu için kabus, sistematik işkence ve korku demektir. 12 Eylül Türkiye için 20 yılın kaybı demektir. Millet iradesinin katledilmesi demektir." ifadesini kullandı.

12 Eylül “Millet İradesinin Katledilmesidir”

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere kente gelen Ünal, Onikişubat Belediyesinin Barbaros Mahallesi'nde yapımını tamamladığı Şehit Cengiz Engizek Bilgi Kültür Evi ve Kapalı Yüzme Havuzu'nun açılış programına katıldı.

Ünal, açılışta yaptığı konuşmada, bugün 12 Eylül darbesinin 40. yılı olduğunu hatırlatarak, "12 Eylül belli bir yaş grubu için kabus, sistematik işkence ve korku demektir. 12 Eylül Türkiye için 20 yılın kaybı demektir. Millet iradesinin katledilmesi demektir. Milletin seçtiği, söz de karar da millettindir dediği Türkiye Büyük Millet Meclisimizin duvarlarında, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' yazdığı, bu hakikatin hilafına maalesef milletin elindeki egemenlik hakkının yine milletin adı kullanılarak alındığı gündür." dedi.

12 Eylül bize 20 yıl kaybettirdi diyen Ünal, şöyle konuştu:

“12 Eylül’ün şartlarını olgunlaştıranlar, 12 Eylül’ü anlatırken, şartların olgunlaşmasını bekledik dediler. 12 Eylül başarıya ulaştı ve Türkiye 20 yıl kaybetti. Eğer 15 Temmuz’da başarıya ulaşsaydı, Türkiye her şeyini kaybedecekti. 20, 30 yada 50 yılını değil, Türkiye her şeyini kaybedecekti. O yüzden 12 Eylülleri, Türkiye’nin demokrasisine karşı yapılan darbelerin, müdahalelerin millet iradesine karşı yapıldığını unutmamamız gerekiyor. Özellikle öğretmenlerimize, anne babalarımıza ve bizlere çok büyük sorumluluk düşüyor.”

Ünal, herkesin çocuklarına 1960 darbesini, 7 Mayıs’ı öğretmesini gerektiğini belirterek, “12 Mart muhtırasını, 12 Eylül’ü, 28 Şubat’ları, 27 Nisan’ları unutmamaları gerekiyor. Bugün  15 Temmuz’u anlamak için, 15 Temmuz’da neyi kazandığımızı anlamak için çocuklarımızın 27 Mayıs 1960’ta neyi kaybettiğimizi bilmesi lazım. 12 Mart muhtırasında, 12 Eylül’de, 28 Şubat’ta neyi kaybettiğimizi çocuklarımızın bilmesi gerekiyor ki, 15 Temmuz’da ne kazandığımızı anlasınlar. Millet iradesinin egemen olmasını, sandıktan çıkanın egemen olmasını, milletin seçtiğinin egemen olmasının ne anlama geldiğini çocuklarımız öğrenmezse ve bir hafızası oluşmazsa, yalan yanlış bilgilerle sahte bir hakikat inşa ederler. Bugün 12 Eylül ile ilgili demeçlere baktığımızda, bizim 12 Eylül’ü çocuklarımıza daha iyi anlatmamız gerekiyor.” İfadelerini kullandı. 

Açılışın ardından partisinin Batıpark Çim Güreş Sahası'nda düzenlediği Onikişubat İlçesi 3. Olağan Kongresi'ne katılan Ünal, 12 Eylül'de 650 bin kişinin sistematik şekilde işkenceden geçirildiğini, 27 Mayıs'taki darbenin etkilerini üzerinden atamayan Türkiye'nin şartların olgunlaşmasıyla 12 Eylül'de darbeyle karşılaştığını dile getirdi.

27 Mayıs 1960 darbesinin 'yeter söz de karar da milletindir' diyen milletin iradesini temsil eden Adnan Menderes'e karşı yapıldığını aktaran Ünal, "Biz 1960'daki darbeden sonra tam 20 yılımızı kaybettik. 1960 ile 1970 arası askeri vesayet yıllarıdır. 1970 ile 1980 arası sağ ve sol olaylarıdır. Gitti mi bizim 20 yılımız, bir ülkenin ömründen 20 yıl gitmesi ne demek biliyor musunuz?" ifadesini kullandı.

- "Siyaset milletin emanetine ölümüne sahip çıkmak işidir"

Siyasetin bir makam ve mevki, birilerinin kendisini iyi, güçlü hissetmesi için yapılan birşey olmadığını belirten Ünal, siyasetin bilinç, fikir ve farkındalıkla verilen mücadelenin ne anlama geldiğini bilerek yapılacağını söyledi.

Siyasetin önemine vurgu yapan Ünal, "Şimdi, Joe Biden 'muhalefetle birlikte Erdoğan'ı devireceğiz', Macron 'Erdoğan'dan kurtulmamız gerekiyor' diyor. Neden, çünkü Erdoğan milletin adamı, birtakım kişilerle hareket etmiyor. Çünkü Erdoğan, milletin ona verdiği sorumluluğu ve emaneti, ölümüne muhafaza ettiği için. İşte siyaset milletin emanetine ölümüne sahip çıkmak işidir." değerlendirmesinde bulundu.

Ünal, yıllarca Türkiye'de siyasetin çirkin ve bulaşık bir iş olarak gösterildiğine işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Siyasetin üzerinde askerin ve belli kesimlerin vesayet kurduğu dönemleri unutmamamız gerekiyor. O yüzden siyaset önemli ve kıymetlidir. Siyaseti önemli ve kıymetli yapan, siyaset kurumu milletin iradesini sandıkta alan ve devleti yönetme temsiline sahip olan kurumun adıdır. Siyaset ve darbeler ne anlama geliyor çok iyi bilmemiz gerekiyor. Eğer 15 Temmuz'da bu millet çıplak elleriyle iradesine sahip çıkmasaydı, ne olurdu, Türkiye bu sefer 10 yılını 20 yılını değil, Türkiye bu defa en az 100 yılını kaybederdi."

15 Temmuz kalkışmasının ardından bölgede yaşananlara bakıldığında bu darbe girişiminin daha iyi anlaşıldığını belirten Ünal, şunları kaydetti:

"Doğu Akdeniz'deki olaylara, Libya'da, Suriye'de yapılanlara baktığımızda, eğer 15 Temmuz başarıya ulaşsaydı, bölgeyi o kadar rahat şekilde dizayn edeceklerdi ki, hiçbir sorun yaşamayacaklardı. Önlerinde Erdoğan, AK Parti diye bir engel olmayacaktı. Millet idaresi diye bir şey olmayacaktı. İstedikleri gibi Doğu Akdeniz'i, Kuzey Afrika'yı, Libya'yı, Suriye'yi, Lübnan'ı istedikleri gibi dizayn edeceklerdi. Ama bugün bunu yapamayanlar, ne diyorlar, 'Erdoğan'ı devirmeliyiz'. Bunu kimler diyor, şimdi bunu Biden diyor anlarım, bunu Macron diyor anlarım, ama bu ülkenin en büyük muhalefet partisinin başındaki genel başkanı, dostlarımızla birlikte 'Erdoğan'ı devireceğiz' diyorsa bunu anlayamam maalesef. O yüzden siyasete sahip çıkmamız demek, çocuklarımıza sahip çıkmamız demek."

Kongrede bir selamla konuşması yapan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ise katılımcılara görev süresince yaptığı çalışmaları içeren bir kısa tanıtım videosu izletti. 

Kongreye, TBMM İçişleri Komisyon Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, İmran Kılıç, Mehmet Cihat Sezal ve Habibe Öçal, ilçe belediye başkanları ve partililer katıldı.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner180

banner174