Yapı denetim önümüzde büyük engel!

Kahramanmaraş Müteahhitler Birliği Derneği Başkanı Mehmet Kaya, Pandeminin İnşaat sektörünü bitirdiğini ifade ederek, “her gün farklı sıkıntılarla boğuşuyoruz” dedi.

Yetim Çocuk Gibi Sahipsiz Bırakıldık

İflasın Eşiğindeyiz

Başkan Kaya, maliyet artışlarının büyük bir soruna dönüştüğünü belirtti. Kredi faizlerindeki yükselişin demir ve çimentonun fiyatını etkilediğini ifade ederek şunları söyledi; “Müteahhitler önceden de ucuz kredi bulamıyordu. Şimdi de kurdaki dalgalanma etkisi var. Yüzde 10-15 karla iş yapan dürüst insanlar varsa bu şekilde öz sermayelerini tüketecek. Faiz artışı ve kurdaki oynaklık nedeniyle maliyetler yüzde yüz arttı. Yerli alıcı için faizler sıfıra da inse alıcı çıkmaz. Çünkü insanların elinde peşinat yok” dedi.    

Yapı denetim önümüzde büyük engel!

‘Pandemi dönemi her salgının geçtiği gibi nihayetinde geçecek, ancak giderken verdiği zararların yanında birtakım kazanımları da bırakacak’ diyen Kaya, ‘Hızını artıran maliyet artışı, altını çizdiğimiz bu durumun vahametini daha çok gözler önüne sermektedir’ diyerek şu ifadelere yer verdi; Yapı müteahhidinin denetlenecek yapısı hangi bölgede ise o bölgedeki yapı denetim kuruluşunun sırasına göre verilmeli. (Örneğin yapı il merkezinde ise il merkezinden bir yapı denetim kuruluşunun sırasına göre verilmeli), Yapı müteahhitlerinin büyük projelerine yeni kurulan yapı denetim kuruluşunun yerine daha önceden büyük projeleri denetlemiş tecrübeli yapı denetim kuruluşunun sırasına göre verilmeli, Yeni sistemde inşaat ruhsatları yapı müteahhitleri tarafından çıkarılıyor. Eskiden olduğu gibi yapı denetim kuruluşları tarafından da inşaat ruhsatları çıkarılmasına izin verilmeli. Bizler maalesef sıkıntılarla boğuşuyoruz. İflasın eşiğinde olan arkadaşlarımız var. Yetim Çocuk gibi sahipsiz bırakıldık. Sorunlarımızın çözülememesi bizleri üzüyor” ifadelerini kullandı. (HABER-FOTO: YAŞAR ERİKLİ)

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2021, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER