Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğü ‘nün 96. maddeleri gereğince Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

          Ali ÖZTUNÇ
                                 Kahramanmaraş Milletvekili


    
11 Mart 2020 tarihli genelge ile tüm eğitim düzeylerinde uzaktan öğretim süreci başlatılmıştır. Bu sürecin başlaması ile tüm özel yurtlar faaliyetlerine ara vermek zorunda kalmıştır. Özel Yurtlar, üniversite kampüsleri çevresinde hizmet veren kafe, restoran, yemekhane ve kantin işletmeleri, kırtasiye, çamaşır yıkama fabrikaları ekonomik zorluk içine düşmüşlerdir. 
    Yeni normal yaşama geçiş süreci içinde kontrollü normalleşme tüm sektörlerde yaşanmaya başlamışken, YÖK dönüşümlü eğitim standartlarını hazırlamasına rağmen Sağlık Bakanlığı’nın, üniversitelerin 2020/2021 Güz Dönemi derslerinin uzaktan yapılmasına ilişkin tavsiyesi üzerine üniversiteler teker teker uzaktan öğretim yapmaya başlamışlardır. Söz konusu uzaktan eğitim kararı Bahar Dönemine de sürdürülmektedir.
    Bu kararlarla özel öğrenci yurtları 16 Mart 2020 den bu yana kapalı kaldıkları gibi önümüzdeki 6 ayda da kapalı kalacakları düşünülmektedir.
Buna istinaden;

Özel yurtların sorunlarının çözümüne ilişkin hangi tedbirler alınmıştır?
Özel yurtlara bu süreçte ne tür destekler verilmiştir? 
Şahıslara ait yurtların dışında kalan vakıf-dernek yurtlarına öğrenci başına verilen maddi destek devam etmekte midir? Devem etmekte ise;
Hangi vakıf-derneklere ait yurtlara ne kadar destek verilmiştir?
Pandemi sürecinde kapalı kalan şahıslara ait yurtlara yönelik destek paketi açıklanmamasının nedenleri nelerdir?


 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92

banner79

banner136

banner94