banner135

Mahkeme red, askf devam!

Pandemi nedeniyle 4 Nisan 2021 tarihinde yapılacak olan Kahramanmaraş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu 16. Olağan Genel Kurulun seçimler öncesi Bu seçim yasal değil mahkemeye taşıyacağız diyen ASKF başkan adayı Eftal Karaçalı’nın Mahkeme başvurusuna red cevabı gelmesi ile ASKF Yönetimi basın açıklaması yaptı.

Mahkeme red, askf devam!

Son günlerde spor Camiasının gündemini spor kulüplerinin nedensiz bir şekilde üyelikten çıkarıldığını silindiğine yönelik seçim propagandası yapılan, bir yerel Gazetede Ana Manşet haber yapılarak gündemde yer alan Kahramanmaraş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Seçimi ile ilgili ASKF Başkan Adayı Eftal Karaçalı’nın Yasal olmadığını iddia ettiği ve Mahkemeye taşıdığı ASKF 16. Olağan Genel Kurulun seçimleri hakkında Red kararı geldi. ASKF Yönetim Kurulu red kararı doğrultusunda Basın toplantısı duyurusu yaparak Basınla bir araya geldi.

“BİLGİ KİRLİLİĞİ VE YANLIŞ ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILMAKTADIR”

ASKF Binası Mehmet Bağrıaçık toplantı salonunda Basın karşısında gündemdeki konulara açıklık getiren ASKF Başkanı Ergün Önal, “Yapacağımız 16. Genel Kurulu ile ilgili olarak, spor kamuoyunda birtakım yanlış bilgilendirmeler sonucu bilgi kirliliği ve yanlış algı oluşturulmaya çalışılmaktadır” dedi.

Başkan Ergün Önal Açıklamasında şu ifadeleri kullandı; Kıymetli Basın Mensupları; Yapacağımız 16. Genel Kurulu ile ilgili olarak, spor kamuoyunda birtakım yanlış bilgilendirmeler sonucu bilgi kirliliği ve yanlış algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bunları ana başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz.

“YOLSUZLUK VAR DENİLDİ”

Gerçekleştirilecek olan Genel Kurul ile ilgili olarak Yürütmenin durdurulması, kayyım atanması, üyelikten çıkarılma ve YOLSUZLUKLA ilgili iddialarını mahkemeye taşıyarak bunları tv, basın yayın ve sosyal medya aracılığı ile dile getirmişlerdir.

İddia sahibi Eftal KARAÇALI ve Onikişubat İdmanyurdu Spor Kulübü 16.03.2021 tarihinde Kahramanmaraş Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi hakimliğine, ihtiyati tedbir talepli Yürütmeyi durdurma ve Kayyım ataması talebli dava dilekçesini mahkemeye vermişlerdir.

“RED CEVABI GELDİ”

Adı geçen şahıs ve kulübün Yürütmeyi durdurma ve Kayyım Talebinin Kahramanmaraş 3.Asliye Hukuk Mahkemesi 18.03.2021 tarih ve 2021/158 nolu kararı ile ‘‘tüm dosya kapsamında davacı tarafça dava dilekçesindeki belirtmiş olduğu hususların tek taraflı beyandan ibaret olduğu, davacı tarafça ıspatlanamadığı gerekçesi ile ihtiyati tedbir talebinin reddine karar verilmiştir.’’

Buradan da anlaşılıyor ki Genel Kurulumuzun ilgili yasalara ve tüzüğümüze uygun olarak belirtilen tarihte yapılmasında hiçbir sakınca olmadığını Mahkeme de tescil etmiştir. Neticede Spor Kamuoyunu yanlış bilgilendirerek olumsuz algı oluşturma çabaları boşa çıkmıştır.

Federasyona üye Kulüplerin üyelikten çıkarılmaları ile ilgili Spor Kamuoyuna yanlış bilgilendirmeler yapılarak olumsuz algı oluşturmaya ve kulüpler arasında ayrıştırıcılığa neden olacak (oy veren-vermeyen, oy verecek olan-vermeyecek olan) diye talihsiz açıklamalar yapılmıştır.

“BİZ TÜZÜGÜMÜZE GÖRE HAREKET ETTİK”

Şu iyi bilinmelidir ki üyelikten çıkarılma tüzüğümüzün 8.maddesinin 3.fıkrasında açık bir şekilde,  ‘’yıllık aidatlarını tüzükte belirtilen süre içerisinde ödemeyen üye spor kulübü dernekleri üyelikten Federasyon Yönetim Kurulu Kararı ile çıkartılır’’ hükmü ile yapılmaktadır.

Federasyonumuza üye olan bütün Kulüplerimiz tüzüğümüzün 6.maddesinin 3.fıkrasına göre ‘‘Kahramanmaraş ASKF Ana tüzüğüne ve bu tüzüğe bağlı olarak çıkartılan bütün Yönetmeliklerin ilkelerini ve hükümlerini kabul etmiş sayılır.’’  Hükmüne göre aidatını yatırmayan üye spor kulüpleri üyelikten çıkarılacaklarını bilirler ve kabul ederler. Üyeliğe kabul ve üyelikten çıkarmalar Yönetim Kurulu Kararı ile gerçekleşir ve uygulanır.

“İLK DEFA ÜYE ÇIKARMADIK, İDDİA SAHİBİNİNDE İMZASI OLDUĞU ÜYELİKTEN ÇIKARMA VAR!”

Federasyonumuzun kuruluşundan itibaren alınan kararlar incelendiğinde görülecek ve anlaşılacaktır ki; üyeliğe kabul ve çıkarılma tüzük çerçevesinde yapılmıştır. İddia edildiği gibi üyelikten çıkarılma işlemi ilk değildir. Geçmiş kararları incelediğimizde; 12.02.2002 tarih ve 18 nolu kararla 2 spor kulübü, 15.11.2002 tarih ve 36 nolu kararla 11 üye spor kulübü, 15.04.2016 tarih ve 04 nolu kararla iddia sahibi Eftal Karaçalı’nın da    imzası ile 6 üye spor kulübümüz aidatlarını ödemedikleri gerekçesi ile üyelikten çıkarılmıştır. Yine 23.08.2017 tarih ve 09 nolu Yönetim Kurulu Kararı ile iddia sahibinin de Yönetimde olduğu dönemde 9 Üye Spor Kulübümüz aynı gerekçe ile üyelikten çıkarılmıştır.

Gerekçesiz olarak 01.06.2020 tarih ve 2 nolu kararla haksız yere üyelikten çıkarıldığını iddia eden 12 kulüp te önceki alınan kararlardaki gibi üye aidatlarını ödemediklerinden dolayı çıkarılmıştır.

“HİÇBİR KULÜBÜMÜZE KARŞI ÖNYARGILI VE AYRIŞTIRICI DAVRANILMAMIŞTIR”

Sonuç olarak; Federasyon Yönetim Kurullarımız üyeliğe kabul ve çıkarılma işlemlerini açıklanan tüzüğümüzün ilgili maddelerine göre yapmış ve uygulamıştır. Hiçbir kulübümüze karşı önyargılı ve ayrıştırıcı davranılmamıştır. Yönetim Kurulumuz tüzüğün gereğini ve kanuni sorumluluğunu yerine getirmiştir. Yapılan uygulamalar ve alınan kararlar şaibesiz ve şeffaftır” ifadelerini kullandı.

KARAÇALI, SEÇİM USULSÜZLÜĞÜ OLARAK DEĞERLENDİRMİŞTİ!

Özel bir İş Yerinde düzenlenen basın toplantısında üyeliği silinen Uludazspor, Maraş İstiklalspor ve Onikişubat İdmanyurduspor kulübü yöneticileri ile birlikte Eftal Karaçalı Yapılan basın toplantısında, bu seçim yasal değil konuyu mahkemeye taşıyacağız. Yürütmeyi durdurma kararı alınmasını talep ettik. Yetişmese de seçimden sonra seçimin iptal edilmesini isteyeceğiz bununda peşini bırakmayacağız” ifadelerini kullanarak

“SEÇİMİ SABÖTE EDİLDİĞİNİ İDDİA ETTİ”

ASKF Başkan Adayı Eftal Karaçalı yaptığı açıklamada, “Bize bu seçimde destek veren 15 tane üye kulübümüz silindi. 18 tane yeni külüp üye edildi. Biri benim kulüp olan asparas kulüpler üsülsüz şekilde üye yapıldı. Dernek tüzüğü geregi 15 gün önceden genel kurulda oy kullanacak delege listesini yayınlamaları lazım. Ama sadece kulüp listelerini yayınladılar. Dolayısıyla biz yönetim listesi bildiremedik. 20 Mart’ta olacak seçim öncesi Üye listesini 19 Mart 2021 tarihinde istediler. Yani bu şu demek bizim seçime girmemiz tamamen engelleniyor. Seçimi saböte ediliyor” dedi.

“KENDİLERİNE OY VERMEYENLERİ SİLDİLER”

13 Kulübün silindiğini ve silinen Kulüplerin Aidatlardan dolayı silindiğini düşünmüyorum diyen, Karaçalı, “Biz müracaatımızı yaptık ancak yönetim listemizi veremediğimiz için genel kurula gideceğiz genel kurula itirazlarımızı yapacağız ve bu süreci başlatmış olacağız. Üye kulüplerinin silinmesiyle alakalı gidip soran arkadaşlarımıza silinen kulüplerin müracaatları doğrultusunda verilen cevap şu şekilde 2019 yılı aidatların yatırılmadı yönünde bir cevap aldık 860 sekiz yüz atmış liranın atmışını kesip sekiz yüzü bize verdiler 60 lirası aidat olarak kestiklerini biliyoruz. Fakat buna rağmen 13 tane kulübün üyeliklerinin silindi söyledi ama ben o aidatlardan dolayı silindiğini düşünmüyorum. Tertip komitesi seçiminde olan oy pusulalarını hani isimleri tek tek yazıp veriyoruz ya oradan yazılara bakıp kendilerine oy vermeyenleri sildiler” ifadelerini kullanmıştı. (HABER: İLKER YİYEN)

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92

banner79

banner136

banner94