Mağdur olmayın!

Gayrimenkul sektöründe ‘yap-sat’ metodu yerini ‘sat-yap’ trendine bırakması sonrasında organizasyoncu firmalar şekilde vatandaşları düşük tutarlarla taksitli ev sahibi yapma vaadinde bulunuyor.

Mağdur olmayın!

Tüketiciler Birliği Genel Başkanvekili Nesih Tanrıverdi, konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

Bu trendin lokomotif görevini de EVİMciler isimli firmaların yaptığını belirten Tanrıverdi, Evimcilerin metodu çoklu tüketici grupları bulup bunları sıra ile ev sahibi yapma şeklinde özetlendiğini ve tüketicilerin lansman fırsatlarından yararlanmak için maketten ya da örnek daireden gördüğü evi satın alırken ön ödemeli konut satış sözleşmesi imzaladığını, burada satıcının, tüketicinin ödediği veya ödeyeceği bedel için bir teminat göstermesi gerektiğini vurguladı. 

Satıcı, teminat olarak, bina tamamlama sigortası, banka teminat mektubu, hak ediş sistemi veya bağlı kredi ile tüketicilere teminat sağlayabileceğini anlatan Tanrıverdi, "Bunlar dışında tüketicinin tüm ödemelerini garanti altına alacak başka bir yöntemin de Bakanlıkça uygun görülmesi halinde teminat olarak gösterilebilecektir. Dolayısıyla yukarıdaki teminatlar verilmedi ise Ticaret Bakanlığınca istenen teminatların verilip verilmediği mutlaka kontrol edilmelidir. Teminat gösterilmeyen durumlarda sözleşme imzalanması halinde büyük bir risk alınmış olur, tüketici telafisi imkansız zararlara uğrayabilir." dedi.

Teminatların noterde düzenlenmesi, Tapu devri istenmesi, bu mümkün değilse sözleşme NOTERde düzenlenmesini ifade eden Tanrıverdi,

"Unutulmamalıdır ki, Ön ödemeli konut satış vaadi sözleşmelerinin noterde yapılması zorunludur. Sözleşmeyi imzalayan tüketici 14 gün içinde sözleşmeyi koşulsuz feshedebilir  Tüketici 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir. Tüketici, bu süre içinde sözleşmeden cayma hakkını kullandığını satıcıya bildirirse o güne kadar ödemiş olduğu satış bedelini iade alabilir. Tüketici, cayma hakkını kullandığını noter aracılığıyla bildirmelidir."

14 günden sonraki süreçte de tüketici sözleşmeden dönebilir, ancak? Ayrıca sözleşme tarihinden itibaren 24 aya kadar tüketicinin sözleşmeden dönme hakkı var. Ancak bu durumda satıcının masraflarını isteme hakkı olur, tüketici bu masrafları ödeyerek sözleşmeyi sonlandırabilir.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92

banner94

banner90