Kantinciler ne olacak?

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle birlikte Mart ayında okullarla birlikte kantinlerde kapanınca, hiçbir kazancı olmayan kantinci esnafı zor durumda kaldı. Kantinciler Dernek Başkanı Abdülkadir Gülmez, Bugün Gazetesine konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kantinciler ne olacak?

*Virüs en çok onları vurdu

*7 aydır iş yerleri kapalı

*Evlerine ekmek götüremiyorlar

*450 okulda 1000'den fazla kişi çalışıyordu

Türkiye'de ilk vakanın görülmesinin ardından 13 Mart tarihi itibariyle okulların kapatılması kararı alındı. O gün sonrasında hiçbir şekilde işletmelerini açamayan ve çalışamayan kantinciler sigorta ve beyanname yükümlülerini ödemeye devam ediyor.

"KAZANCIMIZ YOK, ÖDEME YAPMAK ZORUNDAYIZ"

Okulların kapalı kaldığı sürede, her hangi bir kazançları olmamasına rağmen bir yandan evlerini geçindirmeye çalışan kantinciler, diğer yandan borçlarını ödemeye çalışıyor. Kahramanmaraş Sağlıklı Yaşam ve Esnaf Derneği Başkanı Abdülkadir Gülmez, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Okulların ne zaman açılacağı henüz net değil. Açılsa da hiçbirşey artık eskisi gibi olmaz. Bu süreçle ilgili belirsizlik devam ediyor. Kantincilerimizle ilgili bir çalışma yapılması gerekiyor" dedi.

"DESTEKLERDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ"

Gülmez, merkez Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinde bulunan yaklaşık 450 okulda 1000'den fazla kişinin çalıştığını ve şu anda hiçbirisinin evine kazanç götürmediğini ifade ederek, "Birikmiş borçlarımız, alınacak vergiler, kira ödemesi ve işçilere maaş desteği gibi desteklerden faydalanmak istiyoruz. Ayrıca şu anda belediyelerimizden geçici olarak büfe işletmesi tarzında bir iş istiyoruz." diye konuştu.

Sezon olarak geçtiğimiz dönem için 119 gün çalıştıklarını belirten Gülmez,

''O kısa dönemi bile artık arar olduk. Çünkü tam 7 aydır kantinci esnafı iş yerini açamıyor. Fakat bu halde sigorta,vb. yükümlülüklerini ödemeye devam ediyor. Devletin daha önceki verdiği kredilerden faydalanan esnaf, ödeme günü geldiği halde siftah yapamadığı için bu borcunu ödeyemiyor. Bu nedenlede tekrar krediden faydalanamıyor. Esnafın bu zor durumunda evindeki çocuğuna ekmek götüremiyor. Evinin elektriği, suyu kesilme noktasına geldi. Hatta bazılarının ki kesildi. Önümüzdeki dönem kış ayında bir çoğu doğal gaz dahi yakamayacak.''

Birçok kantincinin bu mesleği bırakmak zorunda olduğunu söyleyen Gülmez, "Artık bu mesleği bırakmak zorunda kalanlar oldu. Ekonomik olarak sermayesi ve durumu olmadığından alternatif bir işte bulamıyor,  kuramıyor. Bu süreçte almış olduğumuz kredilerinde ödeme günü geldi. Ortada kazanç sağlayarak, ödemelerimizi yapacağımız işimiz hala yok. Ne zaman açılacağı ve neşekilde açılacağıda belli değil."   

Eğitim ve  öğretime mecburi devamlılık olmayacağını aktaran Gülmez, "500 Öğrencisi bulunan bir okulda 50 Öğrenci okula gelirse bu kantin işletmecisi kantininin kirasınımı ödesin? 7 aydır birikmiş olan Elektirik , Su, Doğalgaz,  ve banka kredilerinimi ödesin? Ülke Olarak geçmekte olduğumuz bu hassas süreçte bu güne kadar tam 7 aydır sükunetle sabrettik ve bekledik. Tek dileğim artık evimize ailelerimize bizde ekmek götürmek istiyoruz." ifadelerine yer verdi.  

HABER: ÖMERFARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90

banner92

banner94