Kahramanmaraş’ta 195 çocuk koruyucu ailesiyle yaşıyor 

Kahramanmaraş Koruyucu Aile Derneği Başkanı Hayati Dertli, Kahramanmaraş’ta 195 çocuğun koruyucu aile programı çerçevesinde yaşadığını söyledi. 

Kahramanmaraş’ta 195 çocuk koruyucu ailesiyle yaşıyor 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca Türkiye genelinde korunmaya muhtaç çocuklar için başlatılan koruyucu aile seferberliğinde, nüfus oranına göre en çok çocuk sahiplenen 3. il Kahramanmaraş oldu. 
2017 yılında derneğin Kahramanmaraş’ta kurulmasının ardından Başkanlık görevini yürüten ve koruyucu ailelerle ilgilenen Hayati Dertli, ‘’Şu an Türkiye genelinde korunmaya muhtaç 7 bin 478 çocuk koruyucu ailelik sisteminde bulunuyor. Onlara yuva olan koruyucu ailelerin sayısı da 6 bin 155'e ulaştı. Bende bu sisteme dahil oldum ve 4 tane öz çocuğumun yanına, 2’de koruyucu aile olarak aldığım çocuğum var’’ dedi. 
Kahramanmaraş’ta şu anda 134 tane koruyucu aile olduğunu belirten Dertli, ‘’Bu ailelerde 195 tane çocuğumuz var. 65 ailede şu anda sırada bekliyor. Kahramanmaraş ise Türkiye genelinde nüfusa oranla bakıldığında, Kayseri ve Adana’dan sonra 3. sırada yer alıyor’’ ifadelerine yer verdi. 
HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER