banner135

''Demir'' Ragbi Federasyonu Kahramanmaraş İl Temsilcisi Oldu

Kahramanmaraş Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nde Güreş eğitim merkezinde antrenör olarak görev yapan tecrübeli antrenör Fatih DEMİR Ragbi Federasyonu Kahramanmaraş İl temsilciği görevine Ragbi Federasyon başkanı Murat Pazan yönetimde Kahramanmaraş İl Temsilcisi olarak atandı.

''Demir'' Ragbi Federasyonu Kahramanmaraş İl Temsilcisi Oldu

Güreş antrenörü Fatih DEMİR Kahrmanmaraş güreş camiasında Avrupa ve Dünya Şampiyonlarını yetiştirmiş başarılı teknik antrenör ''DEMİR'' Güreş'te iddalı olduğu kadar Ragbi bıranşında'da iddalı.'' DEMİR '' 2024 Dünya Şampiyonası'na Üç yıl gibi zaman var bu üç yıl içinde hedefim Kahramanmaraş'tan RAGBİ Milli takımına sporcular yetiştirmek İlimiz Kahramanmaraş'ı en iyi şekilde temsil etmek ve önemlisi Dünya Kupasında İstiklal Marşımızı Şanlı Türk Bayrağımızı göklerde dalgalandırmaktır hedefim ve bu hedefe ulaşmak çok zor değil dediğim gibi röportajın ilk başında söyledim gibi Kahramanmaraş Güreş camıasın'da Avrupa ve Dünya Şampiyonları yetiştirmiş Güneyin Kırkpınarı olarak bilinen Kahramanmaraş Güreş Eğitim merkezin'de elde ettiğim başarının aynı şekilde Ragbi branşında'da devam edecektir öncelikle Spor Bakanımız Dr. Mehmet Kasapoğlu ve Ragbi Federasyon başkanı Murat Pazan'a bana bu görevi laik gördükleri için kendilerine teşekkür ediyorum diyen Kahramanmaraş Ragbi İl Temsilcisi Fatih Demir Ragbi branşını Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi Yazı İşleri müdürü İlker Yiyene anlattı.
RAGBİ (RUGBY) NEDİR ?
Ragbi (Rugby) 15’er kişilik iki takımla bir devresi 40dk olmak üzere iki devre olarak oynanan, ileriye pas vermenin yasak olduğu, topu elle rakip kale çizgisinin arkasına taşımayı hedefleyen sert bir spordur.
İngiltere’nin Ragbi isimli kentinde futbol maçı sırasında bir oyuncunun topu kollarının arasında tutarak kaleye doğru koşması ile başlamıştır. 1823 yılından bu yana başta İngiltere olmak üzere Fransa, Galler, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Avusturalya’da çok popüler bir spor haline gelmiştir.
Ragbi’nin birkaç basit kuralından bahsetmek istersek en önemli kuralı ileriye pas verilmemesidir. 15’er kişilik takımlar halinde oynanan bu sporda güç ve çeviklikten ziyade cesaret ön plandadır. 8 kişi forward ve 7 kişi back olarak sahadaki pozisyonlar ve roller ayrılır. Futboldan farklı olarak ragbi oyununda forvetler daha ağırdır, çarpışmalarda ve daha ağır mücadelelerde forvetler bulunurken back olarak oynayan oyuncular daha çok kaçmaya ve sayı yapmaya odaklı oynarlar, fakat yeni dünya rugby düzeninde uluslararası takımlara baktığımızda forward oynayanlar kadar back olarak oynayanlar da rock veya maul gibi pozisyonlarda mücadelenin içinde kalıyor.  Ragbi, ragbi birliği (İngilizce: rugby union) veya ragbi ligi (İngilizce: rugby league) kuralları ile oynanır. Bir diğer çeşidi olan yedili ragbi, hem ragbi birliği hem de ragbi ligi kuralları ile oynanabilir. Anavatanı İngiltere olan ragbi, sonradan İngiliz sömürgelerine yayılmıştır. Dünya’nın önde gelen takımları yeni zelanda, güney afrika ve ilgiltere milli takımlarıdır.
Ragbi sporunu diğer sporlardan ayıran en büyük özelliği centilmenlik ve saygıdır. Maç boyunca fiziksel anlamda birbirine meydan okuyan takımların maç sonunda birlikte eğlenerek etkinliği dostça bitirebilmesi, yeri geldiğinde birlikte içerek şarkılar söylemesidir. Ragbi maçlarında hakem ve takım kaptanları dışında konuşmak kesinlikle yasaktır. Hakem kararlarına itiraz kati suretle oyundan uzaklaştırma sebebidir. (HABER: İLKER YİYEN)

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92

banner79

banner136

banner94