Bakkallar Odası Duyurdu… 6 Yıla Kadar Hapis Cezası Var! 

Kahramanmaraş Bakkallar Odası Başkanı Şeref Özsoy, ilgili maddelerde belirtilen şekilde, açıktan tütün satanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verileceğini söyledi.  

Bakkallar Odası Duyurdu… 6 Yıla Kadar Hapis Cezası Var! 

1 Temmuz 2020 itibariyle yürürlüğe giren yasaya göre, ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kağıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere yönelik cezai uygulaması başladı. Yasa gereği bu türde satış yapanlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

Kahramanmaraş Bakkallar Odası Başkanı Şeref Özsoy, Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesine yaptığı açıklamada, ‘’Sigara kağıtlarına tütün doldurarak veya içi tütün doldurulmuş makaronları poşetlenip satılması 26 Haziran tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre yasak getirilmişti. Yasak 01 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girdi. 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nda değişiklik yapılarak ticari amaçla makaron veya yaprak sigarı kağıdının doldurulmuş şekilde satışına 1 Temmuz itibariyle yasak getirildi’’ dedi. 
Bu yasağa uymayanlar için 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacağını belirten Başkan Özsoy, ‘’Türkiye’de, yasa dışı açık tütün ürünleri, sayıları 25 bini bulan sokak aralarındaki tütüncü dükkanlarında ve internet üzerinden 300 binden fazla bağlantı üzerinden satılıyor’’ ifadelerini kullandı. 
Benzer bir uygulama 2014 yılında yurt dışından yasa dışı yollarla ülkeye sokulan kaçak sigaralar için de getirilmiş ve yüzde 20’nin üzerine çıkan yasa dışı sigara satışı kısa sürede yüzde 4’e kadar gerilemişti.
Tütün ürünlerinden 2019 yılında sigaradan yaklaşık 50 milyar TL ÖTV vergisi elde edildi. Buna karşın devletin, son yıllarda yaygın hale gelen yasa dışı açık tütün ürünlerinden kaynaklanan vergi geliri kaybının 15 milyar liraya yaklaştığı tahmin ediliyor.
HABER: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER