Amacımız esnafı yaşatmak!

Pandemi dolayısı ile esnafların ayakta durmakta zorlandığını ifade eden SS. Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Kazancı, “zor durumda olup ayakta kalmak isteyen ve Maliye kaydı olan esnaflarımızın mutlaka ve mutlaka esnaf kefalet kooperatiflerinden kredi desteklerini almalarını istiyorum” dedi.

Amacımız esnafı yaşatmak!

SS. Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Kazancı, tüm dünyayı etkileyen koronavirüsün esnafa etkileri, kredi ertelemeleri, esnafa destek amaçlı verilen üst limit, alt limit krediler ve alınan tedbirleri değerlendirdi.

“ESNAFI AYAKTA TUTMAK İÇİN BÜTÜN ÇABAYI GÖSTERİYORUZ”

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Pandemisi dolayısı ile Esnafın zor günler geçirdiğini verilen kredilerle ayakta durmaya çalıştığını ifade eden SS. Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Kazancı, “Pandemi En çok Esnafımızı etkiledi. Alınan tedbirler kapsamında kafe, lokanta gibi birçok işyeri geçici olarak kapatıldı. Okulların tatil olması nedeniyle servisçi esnafının işleri sona erdi. İşyerleri açık olan esnafın işlerinde de düşüş yaşandı. Bu nedenle esnafımız kiralarını, elektrik ve su faturalarını, personel maaşlarını ödemekte sıkıntı yaşıyor. Bu sorunlar sadece ülkemizde değil tüm dünyada yaşanıyor. Devletimiz, esnafımızın ayakta kalabilmesi için adım adım ekonomik paketleri devreye sokuyor. Önemli olan sağlığımız. Bu tedbirlerin hepsi bizim sağlığımız için alınıyor. Sağlık olmazsa hiçbir şey olmaz. Esnafımız biraz daha sabretsin. Bu zor günleri, alınan tedbirlerle geride bırakacağımıza inanıyorum. Esnafımız dirayetli bir şekilde dayanmaya çalıştı. En büyük desteği de Esnaf Kefalet Kooperatifleri, Sağ olsun Devletimiz bizim kanalımızla esnafa ulaşmaya çalıştı. Ayrıca Halk Bankası özel bir kredilendirme yaptı. Bizlerde esnafa en büyük desteği vermeye çalıştık ve bu şekilde esnaf bu destekten çok iyi faydalandığına inanıyorum” dedi.

“ESNAFA ÜST LİMİT, ALT LİMİK DESTEK PAKETLERİ SUNDUK”

Esnafa yaklaşık ihtiyacı olan krediyi yani bu da üst limit Kediyi 200 bin lira olmak kaydıyla ihtiyacı kadar 5 yıl vadeli 2020 yılında faaiz oranı 4,5 olurken şimdi ise 8,5 oldu ama tabi bu esnek bir durum tabi düşüş yapacağına inanıyoruz. Bu krediler esnafa çok büyük destek oldu. Devletimiz imkanları ölçüsünde ekonomik destek paketleri açıklıyor. Türkiye’deki bütün kooperatifler esnafımızdan gelen talepleri merkez birliğimiz TESKOMB’a aktarıyor. TESKOMB’da devletin ilgili birimlerine bu talepleri iletiyor. Esnafımızın tabiî ki ihtiyaçları var. Hükümetimiz kademe kademe yeni paketleri açıklamaya devam edecektir” dedi.

“DAHA İYİ HİZMET VERMEK İÇİN GENİŞ ALANDA HİZMET VERMEYE BAŞLADIK”

Esnafımıza daha iyi hizmet vermek adına Müftülük meydanı Menderes Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı Laleli Sitesi Dulkadirolu Adresi İstiklal Üniversitesi karşısında büyük binada hizmet vermeye başladık. Kooperatifimiz bir özel firma tarafından dezenfekte ettik. Girişlere dezenfektan koyduk. Personelimiz maske ve eldivenle çalışmaya devam ediyor. Şeritlerle sosyal mesafeyi korumaya özen gösteriyoruz. SS. Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi En az 3 ay yada 6 ay olmak üzere rüştünü kabul ettirmiş maliye kaydı, oda kaydı olarak esnaflığa başlamış maddi olarak iş yerindeki ihtiyaçları olan malzemeleri tedarik etmeye yönelik örneğin berberdir onun iş yeri kirasıydı, işletme içerisindeki alet ve edevatlara yönelik destek, yada sanayide bir kaportacı, yada manav, boyacı gibi işletme sahiplerine sermaye manasında desek yaklaşık 200 binlira’ya kadar destek veriyoruz. Onunda dönüşümü 3 aydan 3 aya olarak değerlendiriliyor onu da esnaf kefalet yada halk bankası aracılığı ile ödüyor.

“İŞ YERİ ALIM DESTEİ PAKETİMİZ ESNAFIMIZA UMUT KAPISI OLDU!”

İş Yeri olmayıp iş açmayı planlayan esnafa İş Yeri alım kredisi gibi bir kredi olduğunu hatırlatan Kazancı, “İş yeri alım desteği olarak devletimizin paket sunumunda iş yeri olmayan esnafa 500 bin liralık iş yeri edinme kredimiz var. Ona da iz onay veriyoruz Halk bankası bir üst araştırması yapıp krediyi onaylıyor. Bu noktada %90 sonuç elde ediliyor. Bu noktada iş yeri alım desteği de faaliyetlerimiz içerisinde yer alıyor” dedi.  

“PANDEMİNİN ESNAF ÜZERİNDEKİ TEDİRGİNLİĞİ VAR, BORÇSUZ YAŞAMAK İSTİYORLAR”

Yaklaşık 2500’ün üzerinden üyemiz var, 1500’ün üzerinde ise aktif faaliyet gösteren üyemiz var diyen Kazancı, “Tabi bu durum 3 Bini de buluyor, düşüşe geçtiği zamanlarda oluyor tabi birde Pandeminin esnaf üzerindeki tedirginliği var. Çoğu borçlarını silme derdinde, borçlanmadan yaşama derdinde. Bu doğrultuda borçlarını kapatanlar oldu, bu doğrultuda 1500’ün üzerinde aktif üyemiz bulunmaktadır” dedi.

“ÖDELEMELER ESNAFA RAHAT NEFES ALDIRDI”

Pandemi Esnafı derinden yaralarken satış yapamayan Esnafın kapısını Kredi borçları çaldı, bu durumda ise esnaf tekrar bize başvurarak esnafın borcunu öteleme yolu ile hafiflettik diyen Başkan Kazancı, “Pandemi de Özellikle devletimizin esnafımıza önemli desteği oldu, Halk bankası aracılığı ile. Mesela Bizlere de 2 limiti vermiyordu, 3. Limiti vermiyordu, burada bunlar açıldı. Yani 25 bin liralık halk bankası aracılığı ile %25 ve üstün 3 yılık ödeme şeklinde esnafa destek çıktı. Kredilerini ödeyemeyen esnafın kredisi ötelendi. Mesela 20 taksitli bir kredi, ödeme seçenekleri düzenlendi, olmadı daha ödeyemeyeceği durumda öteleme yapıldı. Yani Devletimiz esnafa yönelik açıkladığı destek paketi kapsamında kooperatiflerden kredi kullanan esnafın Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına rastlayan taksitlerini 3 ay faizsiz erteledi. Buna göre diğer taksitler de 3’er ay kaymış oldu. Esnafımızın kredi kullandığı kooperatife gidip form doldurması yeterli. Erteleme istemeyen esnaf ise kredisini gününde ödemeye devam edebilir” dedi.

“KAHRAMANMARAŞ ESNAFI BORCUNA SAĞDIK”

  Esnafımız bu konuda çok özverili, borcuna sağdık diyen Kazancı, “Buradan bütün esnaflarımıza çok teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar borçlarına sadıklar, ödemeye çalışıyorlar, yaklaşık %95 ile ödemeye çalışan esnafımız var. Tabi burada esnaf ne şartlarda ödüyor onu da düşünerek hareket ediyoruz. Bu da esnafımızın borcuna sağdık olduğunun göstergesidir” dedi.  

“MALİYE KAYIDI OLAN ESNAF BİZDEN KREDİ ALSIN!”

Esnafımız biraz daha sabırlı olsun, Bu zor günleri birlikte aşacağız diyen Kazancı, Tüm esnaflara çağrımız şudur. Özel bankalar tercih noktası olmasın, Tabi her esnaf özgürdür bu konu yanlış anlaşılmasın, Ben maliye kaydı olan esnaflarımızın mutlaka ve mutlaka esnaf kefalet kooperatiflerinden kredi desteklerini almalarını istiyorum. Burada ödeme şartları ve sağlıklı hem faaiz oranı çok düşük hemde riskli ortamda esnafımızın yanındayız. Esnafımız borçlanmayı Esnaf Kefalet aracılığı ile borçlanmayı sağlasınlar. Salık noktasında tedbirlere uysunlar, Her şey bizim sağlığımız için. Bakanlıklarımızın açıkladığı tedbirlere uysunlar, Sosyal mesafelerini korusunlar, Sağlıklı kalsınlar” ifadeleri ile konuşmalarını sonlandırdı. (HABER-FOTO: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner180