Başaran: "Alınan önlemler darbenin etkilerini azalttı"

Ekonomist Cüneyt Başaran, 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye ekonomisine büyük darbe vurmasına karşılık, alınan önlemlerle darbe girişiminin olumsuz etkilerinin azaltıldığını, 2018...

Başaran: "Alınan önlemler darbenin etkilerini azalttı"
Ekonomist Cüneyt Başaran, 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye ekonomisine büyük darbe vurmasına karşılık, alınan önlemlerle darbe girişiminin olumsuz etkilerinin azaltıldığını, 2018 yılının da ekonomik açıdan güzel geçeceğini söyledi.
Çukurova Genç İşadamları Derneği'nin (Çukurova GİAD) gençlere yönelik önemli bir projesi olan Management Business Academy'nin (MBA) son konuğu BloombergHT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran oldu. Başaran, akademi öğrencileriyle küreselleşme ve gelir dağılımı adaletsizliği üzerine beyin fırtınası yaptı. Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya ve dernek üyelerinin de dinlediği Başaran, "Küreselleşme ve Gelir Dağılımı Adaletsizliği" konulu programda ülke ve dünya ekonomisi üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu.
Türkiye'de 15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe girişiminin büyümeyi sekteye uğrattığını, darbe sonrası ekonomik açıdan değerlendirildiğinde kabus dolu aylar geçirildiğini ifade eden Başaran, "2009 krizi sonrası sallanan bütün dünya alınan bütün önlemler ve yan etkileri de düşünüldüğünde büyüme açısından, ekonomik toparlanma açısından ilk meyvelerini 2016'da verdi. Ondan sonra 2017'de üzerine biraz daha koydular. 2018'de bu etkilerin biraz daha geliştiğini göreceksiniz. Ancak, ülkemiz için durum böyle olmadı. 2016'nın üçüncü çeyreğinde Türkiye'de yaşadığımız darbe girişiminin de etkisiyle çok uzun süre sonra ilk defa eksi büyüdük. Son çeyrekte biraz toparlanabilsek de 2016'daki büyüme yüzde 3'ler civarında kaldı. Bunun da sebebi darbe girişimi sonrasında yaşadıklarımızdır. Yoksa 2016'da ilk 6 ayda Türkiye yüzde 6-6,5 büyümeyle gidiyordu. Küçülme ve çok iyi bir toparlanmayla 2016'yı yüzde 3 büyüme ile kapatabildik" dedi.
Darbenin yanı sıra yatırım yapılabilir ülkeler bazındaki notumuzun düşürülmesinin de Türkiye'ye giren yatırımları engellediğini, terör olaylarının da büyük olumsuz etkiler oluşturduğunu bildiren Başaran, "2016'yı yüzde 3'lerle kapattık. 2017'yi muhtemelen yüzde 7 büyüme ile kapatacağız. Darbe girişimi ekonomimize büyük darbe vurmuş olsa da, 2017'de teşviklerle devlet tarafından o kadar fazla katkı sağlandı ki darbe girişiminin neden olduğu negatif havanın büyük bir kısmı devlet eliyle piyasaların üzerinden çekildi. Darbe girişimi Türkiye'nin son 2 yılda çok ciddi potansiyelini kırmıştır, çok ciddi zarar vermiştir. Tahminlerim şudur ki, 2018 daha iyi bir sene olacak. Hatta 2018, dünya büyümesi açısından 2011'den sonra ortaya çıkan en iyi küresel büyüme değerlendirildiğinde, son 7 yılın en iyi senesi olmaya aday bir sene olarak başlıyor" diye konuştu.
Yüksek borçluluğun yakından izlenmesi gerektiğini bildiren Başaran, son 15 yılda borçluluk oranının arttığını, son yıllarda kamu borcu oranının azaldığını, hane halkı ve reel sektörün borçluluk oranlarında ise büyük artış görüldüğünü kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER