Amerika'da Türk taşının kullanılmadığı yapı yok

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkan adayı Mustafa Selçuk Çevik, "Amerika'da Türk taşının kullanılmadığı ev yok diyebilirim" dedi.2017 yılını yüzde 25 artış...

Amerika'da Türk taşının kullanılmadığı yapı yok
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkan adayı Mustafa Selçuk Çevik, "Amerika'da Türk taşının kullanılmadığı ev yok diyebilirim" dedi.
2017 yılını yüzde 25 artış ile tamamlayan maden ihracatçısı, Türk doğal taşı ile özellikle ABD pazarında kalitesiyle ön plana çıkıyor. Çevik, ilk 11 aylık rakamlara göre ABD'ye 269 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Sektör ihracatını artırmak için marka oluşturmanın önemine dikkat çeken Çevik, "Bizim en büyük eksiğimiz marka ve mermer lobisi oluşturmamamız. Eğer bir mermer lobisi olsaydı, bizim Amerika'da bir markamız olurdu. İtalyanların çok ciddi bir markası var. Bizim de Türk mermeri vurgusuyla markalaşmamız lazım. Amerika'da Türk taşının kullanılmadığı ev yok diyebilirim. Bir yapı yapılıyorsa Türk taşı kullanılıyor. Ama bir markamız yok. Türk mermerinin bir kalite standardı da yok. Bizim en çok yönelmemiz gereken konulardan biri kalite standardını oluşturmak olmalı" diye konuştu. Türkiye'nin işlenmiş mermer ihracatında ilk sırada Amerika, ikinci sırada Suudi Arabistan, ardından ise Irak geliyor'' dedi.
Sektörün 2017 ihracat rakamlarını değerlendiren ve 2018 hedefleri hakkında bilgi veren Çevik, "İlk 11 aya bakarak sektör ihracatımızın toplamda yüzde 23-25 aralığında artarak yaklaşık 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. 2018 yılı için yoğun çalışma temposu ve yeni pazar fırsatlarıyla doğal taş alanında yüzde 30'luk bir artış yakalanabilir. Diğer taraftan metal madenlerinde emtia fiyatlarına bağlı olarak yüzde 20'lik bir artış bekliyoruz. Toplamda yüzde 22-25 oranında bir artış ile 6 milyar doları bulacağımıza inanıyorum" diye konuştu.
Afrika ülkeleri radarımızda
Sektörün en çok ihracat gerçekleştirdiği pazarlar hakkında bilgi veren Çevik, "Maden sektörü ihracatında ilk sırada uzun süredir olduğu gibi yine Çin Halk Cumhuriyeti yer alıyor. Bu ülkeye ihracatımız yüzde 23 artarak 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çin'i yüzde 12,5 artış ve 437,5 milyon dolar ihracatla ABD izledi. Üçüncü sıradaki Belçika'ya maden ihracatımız bu sene yüzde 75 artışla 227,7 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2017'de ihracatımızın önemli miktarda arttığı ülkeler arasında özellikle Belçika, İspanya, Bulgaristan, Güney Kore, İsveç, İran ve Japonya'yı saymak gerekiyor. Güney Kore ve Japonya'ya gerçekleşen ihracat artışımızı hali hazırda Çin'e yaptığımız ihracatla beraber düşündüğümüzde Asya Pasifik Bölgesinde Maden sektör ihracatımızın önemli bir pazar elde etmeye başladığını görüyoruz. İlk defa önemli miktarda ürün sattığımız Tanzanya, Namibya gibi Afrika ile Peru ve Şili gibi Amerika ülkeleri açılmakta olduğumuz pazarların yönlerine dair fikir veriyor" diye konuştu.
Sektörün en çok ihracat gerçekleştirdiği pazarlar hakkında bilgi veren Çevik, "İlk 11 aylık rakamlara göre, hem doğal taşta hem de mineral ihracatında en büyük pazarımız uzunca süredir Çin Halk Cumhuriyeti. Çin'e 882 milyon dolar doğal taş, 666 milyon dolar mineral ihracatı gerçekleştirdik. Doğal taş ihracatında Çin'i 269 milyon dolarla ABD ve 97 milyon dolarla Suudi Arabistan takip ediyor. Mineral ihracatında ise 206,7 milyon dolarla Belçika ve 140 milyon dolarla İtalya Çin'i izliyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER