ABD'de görülmemiş felaket! Eyaletler resmen dondu, onlarca ölü var

ABD'de son birkaç gündür görülmemiş bir felaket yaşanıyor. Soğuk hava dalgasının etkisindeki Teksas eyaleti kar altında kalmanın yanı sıra dondurucu soğukta yaşanan elektrik kesintileri yüzünden zor günler geçiriyor.

ABD'de görülmemiş felaket! Eyaletler resmen dondu, onlarca ölü var

Eyalette yaşanan felaketin boyutu haber ajanslarının dünyaya servis ettiği fotoğraflarda açıkça görülüyor. Teksas, Louisiana, Kentucky ve Missouri eyaletlerinde en az 21 kişi hayatını kaybetti.

 

ABD'de yaşanan elektrik ve su kesintileri büyük mağduriyet oluşturdu. 4 milyondan fazla kişi tamir edilmeyen hatlar nedeniyle günlerdir elektriksiz kaldı. Kesintilerden sadece evler değil iş yerleri de etkilenince dağıtım ve tedarik problemleri de yaşandı.

Yağmanın önüne geçmek için güvenlik görevlileri sokağa indi. Marketlerden kişi başı en fazla 15 ürün alma izni verildi. 

SU KUYRUKLARINA GİRDİLER

Soğuk nedeniyle evlerde ve iş yerlerinde su boruları patladı. Yetersiz elektrik su dağıtımını da etkiledi. Sular idaresi yeterli su kaynağı olmadığını ve kesintilerle su verileceğini açıkladı. Ardından da su kullanma kılavuzu yayınladı.

Şebekelerde suyun mutlaka iki dakika kaynatıldıktan sonra kullanılması gerektiği açıklandı. Houston başta olmak üzere Teksas’ın bir çok şehrinde parklardaki çeşmelerde su kuyrukları oluştu.

DİĞER TARAFTA TÜP KUYRUĞU

ABD'nin Teksas eyaletinde olumsuz hava şartlarıyla birlikte enerji krizi her geçen gün daha da büyüyor. Çürük altyapıdan dolayı meydana gelen elektrik kesintileri nedeniyle, milyonlarca kişi günlerdir karanlığa ve soğuğa mahkum şekilde hayatlarına devam ederken, eyalete bağlı Houston şehrinde oluşan su kuyruklarının yanı sıra tüp kuyrukları da kameralara yansıdı. Şehrin farklı noktalarında görüntülenen tüp alma sıraları onlarca metreyi buldu.

METEOROLOJİ SERVİSİ AÇIKLAMA YAPTI

ABD Ulusal Meteoroloji Servisinden yapılan açıklamada, 100 milyondan fazla kişinin sert kış şartları nedeniyle "ikaz" altında olduğu belirtilirken, kar yağışının yarından itibaren Teksas'ta devam etmekle birlikte kuzeydoğu bölgesi eyaletlerine doğru ilerleyeceği aktarıldı.

Associated Press ajansına konuşan Ulusal Meteoroloji Servisinden Bob Oravec, "Birçok bölgede, insanların yaşadığı sefaleti ortadan kaldırabilecek gerçekten hiçbir şey yok." ifadesini kullandı.

Ulusal Meteoroloji Servisi, hafta sonundan itibaren Teksas ve civar eyaletlerde sıcaklığın yükselmeye başlamasını beklediklerini kaydetti.

Bilim insanları, genellikle Kuzey Kutbu'nda yaşanan bu seviyedeki arktik soğukların, insanların neden olduğu küresel ısınmadan dolayı güney alt enlemlere doğru daha sık ve uzun kalacak şekilde kaymaya başladığı değerlendirmesinde bulunuyor.

TEKSAS'TA 2,7 MİLYON KİŞİ HALA ELEKTRİKSİZ

Ülkede elektrik kesintilerini takip eden "poweroutage.us" sitesi ise Teksas, Louisiana ve Mississippi'de hala 3 milyondan fazla kişinin elektriksiz olduğunu açıklarken, Apalaçya ile Pasifik Kuzey Batı bölgelerinde de en az 500 bin kişinin aynı sorunla mücadele ettiği bilgisini paylaştı.

Elektrik kesintisinden en fazla etkilenen eyalet Teksas'ta yetkililerin, Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı'ndan (FEMA) hastane ve bakımevlerinde kullanılmak üzere 60 jeneratör talep ettiği duyuruldu.

Eyalette ayrıca elektrik kesintisi ve aşırı soğuklar nedeniyle şu ana kadar binden fazla kişinin sığındığı en az 35 sığınma evinin açıldığı belirtildi.

Eyaletteki elektrik akışını yöneten Texas Elektrik Güvenilirlik Konseyi (ERCOT), 600 bin ev ve iş yerindeki elektrik kesintisinin onarıldığını, ancak hala 2,7 milyondan fazla eve elektrik ulaştırılamadığını açıkladı.

evredeki 14 eyalete elektrik sağlayan The Southwest Power Pool şirketi, aşırı ısı kullanımından kaynaklı şebekeye yüklenme nedeniyle "elektrik sisteminin bütününü korumak için" abonelere dönüşümlü olarak elektrik verildiğini aktardı.

Uri kasırgasının meydana getirdiği soğuk hava dalgası nedeniyle şimdiye kadar en az 21 kişi yaşamını yitirdi. Özellikle eyalet genelinde yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle hastanede yatan hastalar da hayati tehlike ile karşı karşıya. Solunum cihazlarına bağlı yaşayanlar için elektrik kesintisi oksijensiz kalma anlamına geliyor. Bu yüzden eyalet genelinde ölü sayısının artışından korkuluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER