Cinayete kurban giden Duygu'nun annesinden şok iddia

Antalya'da kaybolduktan 13 gün sonra toprağa gömülü cesedi bulunana Duygu Ç.'nin katil zanlısı Veli Ü. ile cesedi gömen ikisi kardeş, 3 kişinin yargılanmasına başlandı. Genç kadının annesi, Duygu'nun uyuşturucu kuryeliğini kabul etmediği için öldürüldüğünü öne sürdü.

Cinayete kurban giden Duygu'nun annesinden şok iddia
Cinayete kurban giden Duygu'nun annesinden şok iddia

13 GÜN SONRA CESEDİ TOPRAĞA GÖMÜLÜ BULUNDU

Antalya Emniyet Müdürlüğü ekipleri, iz takip köpekleri ve dronlar ile ormanlık alanda geniş çaplı arama yaptı. 19 Eylül günü saat 11.00 sıralarında, üzeri kısmen taşla kapanmış, Duygu Ç.'nin gömülmüş cesedi bulundu. Sırtı ve göğsünden bıçaklandığı, başına sert cisimle vurulduğu belirlenen cesedin, geçen sürede çürüdüğü, başının da vücudundan ayrıldığı görüldü.

Kan örneği alınarak yapılan DNA incelemesi sonucunda, ölen kişinin Duygu Ç. olduğu belirlendi. Duygu Ç.'nin annesi ve kardeşi, cesedi, üzerinde bulunan kıyafet, küpe ve kolyeden de teşhis etti. Polis, kadının son olarak birlikte görüldüğü Veli Ü.'yü yakalamak için çalışma başlattı.

FETHİYE'DE YAKALANDI

Katil zanlısı Veli Ü., 29 Eylül akşamı Muğla'nın Fethiye ilçesindeki ormanlık alanda, kulübede saklanırken yakalandı. Gözaltına alınan Veli Ü., ilk sorgusunda cinayeti işlediğini itiraf etti. Bir gün sonra da adliyeye sevk edilen Veli Ü., tutuklandı.

PARA KARŞILIĞI CESEDİ GÖMDÜRMÜŞ

Soruşturmayı genişleterek sürdüren polis, Veli Ü.'nün, Duygu Ç.'nin cansız bedenini, arkadaşı Mahsun D. ile Serhat ve Doğukan Ö. kardeşlere 50 bin lira karşılığı gömdürdüğünü belirledi. Polis, Mahsun D. ile Serhat ve Doğukan Ö. kardeşleri yakalayıp, gözaltına aldı. Evlerinde yapılan aramada bir miktar uyuşturucu ile hassas terazi ele geçirilen Ö. kardeşler ile D. de tutuklandı.

Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada, Veli Ü. hakkında 'kasten insan öldürme' suçundan ömür boyu, diğer sanıklar Mahsun D., Serhat ve Doğukan Ö. hakkında da 'gerçeğin ortaya çıkmasını engellemek amacı ile gerçeği yok etme, gizleme veya değiştirme' suçundan 5'er yıl hapis talep edildi.

İLK DURUŞMA YAPILDI

Davanın ilk duruşması yapıldı. Güvenlik nedeniyle Afyonkarahisar Cezaevi'nde bulunan sanık Veli Ü., SEGBİS bağlantısı yapılamadığı için duruşmaya katılamadı. Sanıklar Mahsun D., Serhat ve Doğukan Ö. kardeşler ile maktul Duygu Ç.'nin ailesi ve taraf avukatları duruşmada hazır bulundu.

Sanık D. savunmasında, Veli Ü.'yü ticari alışveriş nedeniyle 3-4 yıldır tanıdığını belirterek, “Veli evime geldi. Bana yenge ile tartıştıklarını ve silahla vurduğunu söyledi. Cesedin gömülmesi için de ona yardım etmemi istedi. Kabul etmeyince, bana madde bağımlısı iki kişiyi bulmamı istedi. Ben de Serhat ve Doğukan Ö. kardeşlerle tanıştırdım. 50 bin TL karşılığında anlaştılar. Yanımda onlara 36 bin TL verdi. Veli Ü. bende 3 gün kaldı ve arabamı alıp gitti. Gömme sırasında ben yoktum" dedi.

'CESEDİ BİRLİKTE GÖMDÜK'

Sanıklar Serhat- Doğukan Ö. kardeşler ise Mahsun D.'yi yalanlayarak, cesedi gömerken kendisinin de yanlarında olduğunu öne sürdü. Suçlamaları kabul ettiklerini ifade eden Serhat- Doğukan Ö. kardeşler, “Biz madde bağımlısıyız. Veli bize 'biri gömülecek' dedi. Biz de kabul ettik. Veli Ü. ile 30 bin TL'ye anlaştık. 5 bin TL'yi işten önce, 5 bin TL'yi de işten sonra aldık. Paranın diğer kalanını alamadık. Veli Ü. bizi cesedin olduğu yere götürdü. Sonrasında yanımıza Mahsun D. geldi ve biz üçümüz cesedi birlikte gömdük" dedi.

FATİHA SURESİNİ OKUMUŞLAR

Olayda kullanılan kazma ve küreği Mahsun D.'in ayarladığını sözlerine ekleyen Ö. kardeşler, ortak savunmalarını şöyle sürdürdü:

“Olay yerine iki kez gittik. İlk gittiğimizde karanlıktı, gömemedik. O gün işten vazgeçtik. Bunu Mahsun'a söylediğimizde bize 'Bu işten kaçış yok. Artık bu işin içindesiniz. Vazgeçemezsiniz' dedi. Biz de mecburen kabul ettik. İkinci gittiğimizde cesedi ormanın içine taşıdık. Toprağı 30 santim kadar kazdık ve maktulü oraya koyduk. Üzerini de taşla kapattık. Hatta cesedin üzerine Fatiha okuduk."

 'UYUŞTURUCU KURYESİ OLMAK İSTEMEDİĞİ İÇİN ÖLDÜRÜLDÜ'

Maktul Duygu Ç.'nin annesi Leyla Ç. ise kızının uyuşturucu kuryesi olmak istemediği için öldürüldüğünü iddia etti. Mahkeme heyetine başındaki siyah yazmayı gösteren Leyla Ç., “Bu kara yazma adalet yerini bulduğunda başımdan çıkacak. Huzurunuzda diz çöküyorum. Bunlar benim yavrumu elimden aldı. Adalet istiyorum" dedi.

Duruşma eksiklerin giderilmesi için ertelendi.

'YETER CANLAR YANMASIN'

Duygu Ç.'nin ailesi ve avukatları duruşma sonunda DHA muhabirine açıklamalarda bulundu. “Adalet istiyorum. Adaletin yerini bulmasını istiyorum" diyerek sözlerine başlayan Leyla Ç., şöyle devam etti:

“Kadınlar ölmesin. Ufak çocuklar yetim kalmasın. Dünya duysun ki bu davanın peşindeyim. Sanıklar pişmanlık yasasından faydalanmak için 'pişmanız' diyor. Asla kabul etmiyorum. Adaletin önünde bu kara yazma hiçbir zaman çıkmayacak. Ne zaman adalet yerini bulduysa bu kara yazma başımdan o zaman çıkacak. Ben kızımı istiyorum. Başka bir şey istemiyorum. Adalete güveniyorum. Adalet ne derse boynum kıldan incedir. Kanunun kestiği parmak acımaz. Bugün benim kızımın başına gelenler, yarın bütün kadınların başına gelebilir. Türkiye'ye ne oldu da kadınlar böyle ölüyor. Kanımın son damlasına kadar davanın takipçisiyim. Adalet Bakanlığı'na, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar her yere çıkacağım. Bütün annelere sesleniyorum. Çıkın, konuşun. Sesinizi duyurun artık. Yeter. Yeter canlar yanmasın. Kızımı canice, canavarca öldürüp gömüyorlar. Sanıklar para karşılığında kızımı gömdüklerini söylüyorlar. O zaman bütün insanlar adam mı öldürerek borcunu ödüyor. Emeğinin karşılığını versin. Kızımı kurye olarak kullanmak istediler. Kızım da kabul etmediği için canavarca hisle öldürdüler."

Maktulün kardeşi Anıl Ç. (27) ise adalete güvendiğini ifade ederek, “Adalet bunların hesabını tek tek soracak. Bunlar o kadar kansız, vicdansız, çapsız insanlar ki bir kadına arkadan bıçak vurabilecek kadar karaktersizler. Bugün benim ablamın başına gelenler, başkalarının başına gelmesin. Türkiye'de kadına şiddet dursun" diye konuştu.

Maktulün ablası Sibel Y. de kardeşinin uyuşturucu kuryesi olarak kullanılmayı kabul etmediği için katledildiğini öne sürdü.

Avukat Semih Gökpınar da sanıkların tümünün uyuşturucu satıcısı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bunlar suç örgütüdür. Hepsi sabıkalı. Uyuşturucu ticaretinden ceza almışlardır. Bunlar kadınları uyuşturucu kuryesi olarak kullanmaktadırlar. Maktul de buna itiraz ettiği için öldürülmüştür. Sanıklar canavarca hisle maktulü öldürüp, gömmüştür. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası bekliyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92

banner94

banner90