Aşı'ya Canlı Takip!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 ile mücadele kapsamında, ülke genelindeki aşı uygulamasının 25 Ocak Pazartesi'den itibaren il bazında canlı takip edilebileceğini bildirdi.  81 il için ayrı ayrı gösterildiği grafiklere yer verilirken, şu ana kadar 1 milyon 200 binden fazla kişinin aşı olduğu açıklandı.

Aşı'ya Canlı Takip!

*Kahramanmaraş'ta 12 bin 883 kişi aşılandı

*Aşı dolandırıcılarına dikkat

Paylaşımdaki verilere göre, İstanbul'da 224 bin 472, Ankara'da 122 bin 332, İzmir'de ise 76 bin 688 kişi Kahramanmaraş'ta ise 12 bin 883 kişi aşı oldu. Veriler ise canlı takip olduğu için internet üzerinden artarak devam ediyor.

 "Aşı" dolandırıcılığına karşı uyardı

Sağlık Bakanlığı, dolandırıcıların gönderdiği "aşı sıranız geldi" içerikli sahte kısa mesajlara (SMS) karşı vatandaşları uyardı. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Bakanlık tarafından gönderilmiş izlenimi verilen "Aşı sıranız geldi" içerikli SMS'ler ile vatandaşların dolandırılmaya çalışıldığının tespit edildiği belirtildi.

SMS'te yer alan linke tıklayan vatandaşların kişisel bilgilerinin dolandırıcıların eline geçtiği uyarısı yapılarak şunlar kaydedildi:

"Sağlık Bakanlığı vatandaşlara 'Aşı sıranız geldi' içerikli SMS göndermemektedir. Kişisel bilgilerinizi ve kimlik bilgilerinizi kimseyle paylaşmayınız, kısa mesajda yer alan linke tıklamayınız. Aşı sıranızı öğrenmek için e-Nabız uygulamasına girerek Kovid-19 aşısı yapılacak grupta olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Aşı yapılacak grupta olup olmadığınızı SMS ile öğrenmek için 'AŞI' yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası ve T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesini yazıp 2023'e SMS gönderebilirsiniz. Güvenilir güncel bilgi için Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu'na 'covid19asi.saglik.gov.tr' adresinden ulaşabilirsiniz."

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner180